Windows 8 | Fórum

afrodias
31.1.2017 10:16
Pridať do obľúbených
WinLogon Vírus permanentne modifikuje Registre Windows pri štarte systému
Pozdravujem. Možno mi niekto poradí. V Notebooku mi šarapatí WinLogon vírus. Permanentne modifikuje Windows Registre. Konkrétne mi prepisuje nastavenia zložky: HOTKEY_LOCAL_MACHINE - Software - Microsoft - Windows NT - Winlogon: 1. Shell - explorer.exe, 2. Userinit: C:\windows32\userinit.exe, . Keď tieto nastavenia opravím v regedit a dám pokračovať v načítaní windows, reps. reset a núdzový režim, vírus tieto zložky stále prepíše. Dôsledok je, že Windows sa nespustí - ostane premanentne čierna obrazovka a nereaguje na žiadne ďalšie príkazy ani Ctrl+Alt+Del (Správca súborov). Dá sa spustiť len Bootovanie Windows F8 resp. F9 pre Win 8 a výber možností. Voľba Obnoviť systém Windows do návratového bodu - víros ju tiež modifikuje a systém mi následne vypíše, že návratové body nie sú k dispozícii (v skutočnosti ich mám v systéme vytvofŕené). Jediné, čo môžem spustiť, je DOS príkazový riadok a v ňom fungujú niektoré DOS príkazy, a dá sa spustiť regedit. Nepomáha ani voľba po opravení registrov manuálne spustenie explorer.exe a pokračovanie v spustení windows, ani spetné posunutie systémového dátumu v BIOS, ako radili na jednom fóre - vírus tento dátum zase zmení na aktuálny. Ešte podotázka. Existuje nejaký typ Norton Commander alebo Total Commander, ktorý by sa dal spustiť v bootovacom režime windows 64 bit verzia? (Klasický Windows Commander - súbor share_nt.exe mi napíše, že chýba podsystém pre grafického zobrazenia pre spustenie tohoto programu - neviem, o aký podsystém sa jedná, možno je niečo také v samotnom windows a dá sa to spustiť aj v režime DOS.) (A klasický Notron Commander mi vypíše, že nie je kompatibilý so systémom windows.) Skúste mi poradiť, ako zabrániť tmomu prepisovaniu registrov windovs pri štarte systému windows. Ja už som vyskúšal všetko, čo som vedel a našiel na fórach. Ďakujem.
Kľúčové slová: WinLogon, Virus
12 príspevkov
ahasver.chamachir
31.1.2017 10:43 | |
+0 -0
Reagovať
Z tvojej písomnej mäteži je zrejmé, že sa nedostaneš ani nespustíš OS do vlastného grafického prostredia, ani v Núdzovom režime. Pritom opisuješ, že sa ti nejakou škodnou menia kľúče Registrov do ktorých sa dostaneš výhradne cez príkazový riadok.


Ak je na disku škodná, vždy sa kontroluje disk s dátami výhradne forenzne na rootkity, hĺbkovo archívy, oddiely, Registre a zavádzače jedine pri uspatom systéme z externého nosiča. Nauč sa narábať s Dr.Web live cd/usb. Tento ruský antivir o.i. obsahuje integrovanú utilitku k prehliadaniu Registrov a mazanie konkrétnych kľúčov.

Tiež Dr.Web live cd je postavený na jadre Linux, obsahuje dvojokenný prehliadač (MC) Midnight Commander, kde pod win nájdeš a zmažeš úplne všetko z Windows, bez milosti. Len pozor na zaobchádzanie, lebo vidím, že si absolútna lama.

Nástroj na tvorbu bootovacej usb flešky:
Universal-USB-Installer-1.9.6.7.exe pre ISO Dr.Web live cd.

-------------------------------
Podľa môjho názoru budeš nútený spraviť nasledovné cestou nástroja Diskpart:

Zmazať nultý sektor na pevnom disku ak by obsahoval rootkit, naformátovať oba oddiely, aktívny a primarny, tabuľkou NTFS s čistou inštaláciou OS z ISO SHA1.

Príkazy pre Diskpart si vygúgli alebo použi nástroje pre správu partícií od tretích strán v elegantnom gr.prostredí s ovládaním myšou.
---
Ak sa konečne vysomáriš, preinštaluješ načisto OS, SW balíky, vyladíš systém, sprav si okamžite image (bitovú) zálohu systémového oddielu pod WinPE. Obnova je otázkou niekoľkých minút. Necpi si do OS antiviry, čistítka, tunítka, škodia.
afrodias
2.2.2017 04:40 | |
+0 -0
Reagovať
Ahoj ahasver.chamachir. Ďakujem ti rady. Zatiaľ sa mi to nepodarilo opraviť. Nebeží systém ani v Núdzovom režime. Preinštalovanie Windows neprichádza do úvahy - stratil by som všetky programy, ktoré som rok pracne inštaloval a nastavoval. Vyberať Harddisk z notebooku tiež nechcem - tieto malé tenké notebooky sa veľmi zle rozoberajú, aj baterku je problém v nich vymeniť, je vysoké riziko zlomenia umelohmotných štiftov čo držia notebook pokope - toto by bolo už len posledné krajné riešenie a musel by som mať istotu, že vybratý Harddisk sa bude dať na inom počitači opraviť - odvíriť a tak. Lama našťastie nie som, už som opravil nejeden operačný systém, s počítačmi robím od doby DOS 3.0, vtedy ešte Windows ani neexistovali. Okrem programovania zvládam všetko. Ja len píšem takým opisným spôsobom aby tomu každý rozumel. :) Pri starších Windows 32 bit bola oprava jednoduchá - nabootoval som systém štartovacej diskety Windows 98 ktorý mám na USB kľúči, spustil Norton Commander a problém manuálne odstánil (večšinou stačilo znova nahrať zálohu Registrov Windows). Keď som potreboval nabootovať prostredie Windows, mám na kľúči aj Windows Live USB Black - (skrátená bootovacia Windows 32 bit verzia). No tieto Windows 8 64 bit sú už prekomplikované a keď skolabujú, zle sa opravujú.

Skúsil som imprtovať satršiu databázu Registrov, čo mám zálohovanú, no nepomohlo to. Ten vírus, mi tie údaje Logon v Registroch stále prepisuje. Hľadal som vírus manuálne podľa dútumu adresárov, no zatiaľ som nič nenašiel. Adresár Windows sa mi v Regedit neche zobraziť - je systémový a v pre Regediť skrytý. V dos prostredí sa doňho cez príkazový riadok viem dostať, zel sa v tom však prezerajú adresáre a dátumy. (Ani ten Midnight Commander si žiaľ v tomto prostredí BIOS a následný nábeh Windows nedá spustiť.

Na jednom fóre písali. že ten nábeh čiernej obrazovky môže robiť nový Avast. Odkazy na nový Avast som z registrov odstránil aj samotné súbory nového Avastu, no na tomto notebooku to nepomohlo, tak usudzujem skôr na vírus. (S Avastom som doteraz bol vždy spokojný, no najnovšie urobili nekorektné ťahy, že satršie verzie sa samy bez vedomia a súhlasu majiteľa upgradujú na pozadí - aj som im za to už aj vynadal. Urobilo mi to na všetkých počítačoch, no tento problém som už opravil a odstránil upgrade súbor aj všetky súbory nového Avastu a odkazy v registroch na toto nežiadúce upgrade - odvtedy je pokoj. Podľa mňa antivíry sú potrebné - bez nich by som mal v počítači vírus každú chvíľu. Ja štandardne používam paralelne Avast aj NOD - oba sú rezidentné, dobre sa znášajú a nikdy s tým nebol problém.

U tohoto Notebooku s Windows 8 64 bit je problém, že mi nechce bootovať systém z USB médií, BIOS túto možnosť ponúka. Nevieš, v čom môže byť problém?

Možno by mi pomohlo aktivovanie siete LAN, (prepojenie tohoto Notebooku s druhým Notebookom cez sieťový káble) no neviem, či sa to na úrovni BIOS s čiastočným nábehom Windows dá. Mohol by som antivírmi preskenovať disk pokazeného notebooku. Teoreticky by sa to podľa mňa malo dať, keďže BIOS ponúka aj voľbu bootovanie zo siete LAN - no toto som ešte nerobil - nemáš s tým nejaké skúsnosti? To prepojenie sieťovým káblom som už vyskúšal, no Windows mi v dobrom notebooku hľadaný sieťový prvok spustený na úrovni BIOS a čiastočný Windows nenašiel.

P.S.
Nevieš náhodou programovať v MQL4 ? Ak áno, dám ti Email a určite sa mi ozvi, nebueš ľutovať - ide o jednorázovú veľmi lukratívnu záležitosť, nič zložité - robota tak na 2 týždne a keď všetko klapne, s mojim systémom môžeš byť do roka za vodou - všetko je hotové, dôkladne premyslené, treba to už len naprogramovať.
ahasver.chamachir
2.2.2017 13:26 | |
+0 -0
Reagovať
S takto pošahaným OS nespravíš nič.

Dovolím si tvrdiť, nie, že si lama, ale si absolútna lamička. Chýba ti pružné, plastické myslenie, bežného sedliaka.

Dôvody:
1./
Potrebuješ mať v systéme dobrovoľne nainštalovanú škodnú v podobe hociakého antivíru, ktorý beží na pozadí, brzdí, nacpatý je v Registorch apod. Main Gááát, už to je dôkaz o lame, ja mám v Gpedit.msc dokonca vypnutý aj Defender pri W10.

2./
Nerobíš si vyladené, na 100% vyčistené bitové zálohy systémového oddielu pod WinPE. (Nie live, lebo hrozí narušenie integrity dát pri obnove).

3./
Nerobíš si komplet zálohu čistej a defragmentovanej databázy vetví Registrov.

4./
Nedokážeš vhodným SW z externého média nabútovať mašinu bez toho, aby si bol nútený fyzicky vyberať pevný disk z dôvodu, aby si spravil pri uspatom OS kompletnú zálohu dát (nech sú aj poškodené) nejakým backuperom, ktorý dokáže aj na inej mašine skomprimovanú bitovú zálohu v priamo grafickom prostredí Windows rozbaliť pod explorerom a extrahovať z nej požadované zložky a súbory bokom.

Napríklad môj obľúbený, No.1 na trhu, je zálohovací SW zn.:
EaseUS Todo Backup Workstation.
----------
Na programovanie nemám čas ani nervy, ako nejaký pako s Downovým syndrómom, či nemobilný ŤZP vozíčkár. Pri mojej stavebnej spoločnosti v ktorej makám denne od 4.00 hod do 20.00 hod. mi úplne stačí, ak mi donesie kvantum nešťastných zamestnancov z domova pošahané systémy na ich PC, ktoré im nenechaví spratkovia v rodine sprznili /tunítka, čističe, antiviry, malicious, apod./ Robím im charitu, pri geniálne vymakanom W10 ho natvrdo prešrotujem z ISO, Setup.exe, so zachovaním osobných nastavení a SW, alebo pri ostatných zdochlinách v podobe WXP/W7/W8.x vytiahnem najprv súkromné dáta a nasleduje čistý install s haxňami vyloženými na stole a kávou v ruke, ako relax pri robote. Boli priekopnícke, zabutnuté doby a časy ešte pri MS DOS a prvých verziách W3.1, W95-98 - nadstavba DOS-u, že sme sa po nociach hrabali v systémových súboroch, Registroch, dekompilovali dáta napríklad mojim obľúbeným soft-ice. Všetko kvôli vlastnému záujmu, ako funguje HW a na ňom OS.

Ale po objavení sa na trhu ducharčiny zn.: Ghost, od Norton Symantec, po vyladení primárneho oddielu a nainštalovaní SW balíkov nasledovala okamžite bitová kópia bokom a mohlo sa wareziť, inštalovať hlboko od systému aj čínske *.exe cracky, blbnúť s Windows do aleluja, lebo bitová záloha vec vždy istila, pravda, pokiaľ neodišiel zo zúfalstva nejaký upečený HW komponent.
afrodias
24.2.2017 19:35 | |
+0 -0
Reagovať
Vybral som HDD z notebooku. Pripojil ho ako externý disk k inému počítaču. Lokalizoval som vírus, jedná sa o wscript.exe, jeho viacnásobné kópie sú v adresároch Windows. No za svet sa nedá zmazať nijako. Vypíše: Odstráňte ochranu proti zapisovaniu. Skúsil som ho zmazať na tom druhom počítači v Safe mode, v Safe mode s príkazvým riadkom - DOS príkazom, cez Norton Commander, cez Midnight Commander, cez Dos Navigator... Skôsil som aj nainštalovať Windowsácky odstraňovač súborov, aj odstránienie cez konzolu Windows, aj premenovať, ja F4 zmazať jeho obsah, nič nefunguje. Tento externý disk NTSF mi načíta iba jeden počítač s Windows 7. Iný počítač XP mi ho, kde mi funguje aj bootovanie z USB cez starý DOS resp Windows 98, mi ho načítať nechece - tam ba som si s tým poradil. Už ma nič iné nenapadá. Potrebujem ten systém obnoviť. Neviem, pomohlo by vytvoriť na novom disku systém a skopírovať tam všetko z toho starého disku, okrem tých vírusov? Čo by sa ešte dalo urobiť?

(Programátora som už vyriešil, urobil mi presne, čo som potreboval. Za pár mesiacov som za vodou, ale ten disk ma už riadne štve.)
ahasver.chamachir
24.2.2017 20:56 | |
+0 -0
Reagovať
Vyrob si z ISO Dr.Web live cd na USB fleške boot. Obsahuje aj utilitku Midnight Commander, ktorá si s každým súborom(!!!) alebo zložkou poradí. Maže bez milosti. Neexistuje, ako hovoria Maďari, nemlétezig.

Napríklad USB flešku s Dr.Web ISO live cd vyrobíš týmto multiboot xindlom: YUMI-2.0.2.8.exe

Neexistuje súbor, ktorý by mal nejaké extra špeciál-super obmedzenie alebo zmenené prístupové práva s ktorým by si antivir postavený na kernel Linuxu neporadil, nedokázal ho načisto zmazať z disku, ak si otvoríš Midnight Commander pod win.

Disk sa kontroluje pri uspatých dátach hĺbkovo na rootkity, zavádzače a archívy. Detto sa kontrolujú Registre Windows, jednotlivé kľúče.

Dr.Web live cd má integrovanú utilitku na prehliadanie a mazanie kľúčov v Registroch pod linuxom v prípade, ak by si náhodou našiel odkaz v Registroch na súbor wscript.exe.

Link na Dr.Web ISO:
https://download.geo.drweb.com/pub/drweb/livedisk/drweb-livedisk-900-cd.iso

Na kieho šľaka vyberáš z mašiny pevný disk ak existuje forenzná kontrola dát pri uspatom OS ??????? Robíš nad rámec nutného, tj. hovadiny a zbytočné úkony.


Si ľavý, lama, hraj sa radšej s húpacím koníkom.
ahasver.chamachir
25.2.2017 05:58 | |
+0 -0
Reagovať
wscript.exe - vírus síce nepoznám.

Zmaž pod Dr.Web live v Midnight Commander zložku:

- System Volume Information - komplet vymaž túto zložku, aj s podriadenými súbormi, *.*, aj Hive a logy. (Akurát prídeš o Indexáciu dát ak ju využívaš. Budeš musieť počkať, až si Index systém znovu vyrobí).

Zmaž v koreni C/: súbory;
- Pagefile.sys (swap),
- Hiberfile,
- $RECYCLE.BIN
- a komplet všetky zložky aj s ich obsahom označené ako tmp, temp v OS Windows.

Systém si tieto zložky a súbory znovu vyrobí, nemaj obavy. Ale bude ich obsah čistý, bez vírusu.

Je možné, že sa vírus schoval práve tam.
----------------------------------------------
Lenže pri forenznej, hĺbkovej kontrole na archívy a rootkiky by z externého média, Dr.Web live, túto škodnú zaručene objavil a ponúkol ti ju zmazať, neutralizovať alebo vyliečiť.

Detto; Eset SysRescue live cd.
afrodias
28.2.2017 15:44 | |
+0 -0
Reagovať
Ja som génius a nikdy nerobím zbytočné veci. Notebook bolo už nutné otvoriť, nakoľko sa už nedal spustiť ani Bios, bol mŕtvy, Asus majú tento problém, a keď nepomôže ani reset napájania baterky, funguje už len odpojenie a znovu pripojenie baterky (vynulujú sa tým kapacitné kondenzátory) a tak aj bolo. Zároveň tým aj začal bootovať z USB.
Súbory s vírusom som zmazal, registre vyčistil, aj tie systémové v adresári C:, ešte som zabudol zmazť tmp, no neviem, či to pomôže, tá *** vírus musí byť ešte niekde schovaný, pri reštarete sa vždy obnoví a prepíše aj registre.
Dík za ten link Domina :), skúsim ešte toto, verzia DrWeb, ktorú som si stiahol ja, bola nefunkčná.
Ty budeš asi vzrušujúca žena si myslím. Ja som dosiahol svoj životný cieľ, už nemusí pracovať, asi pôjdem na cestu loďou okolo sveta a budem si užívať život. To mnohoročné úsile sa my vyplatilo, kdeže lama, som génius, no teba by bolo zábavné stretnúť. :) Samozrejme nič v zlom, ja ti želám všetko dobré, ja som gentleman, okrem iného. :)
afrodias
21.4.2017 18:44 | |
+0 -0
Reagovať
Podarilo sa mi obnoviť systém do stavu, že windows beží v núdzovom režime so všetkými aplikáciami. Nedarí sa mi však spojazdniť normálny režim. Všetko tu doporučené som vyskúšal. Vďaka za popis s prácou nabootovaním v Linuxe. Treba ešte nájsť ďalšie možné postupy.
ahasver.chamachir
21.4.2017 19:18 | |
+0 -0
Reagovať
Ak si v Núdzáku, potom máš iba pošahané niečo s grafikou a niektorými ovládačmi.

Skus cmd.exe, ako Správca: sfc /scannow

PowerShell, ako Správca - detto: sfc /scannow

Powershell, ako Správca:
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Alebo oprava systému cestou Dism.exe z WIM:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /source:WIM:X:\Sources\Install.wim:1 /LimitAccess

(písmeno X: predstavuje tvoje úložisko, mechaniku, logický oddiel...)

Ak máš zložku WIM v koreni C:, potom si uprav cestu (path) na WIM:C, aby ju počas opravy dism.exe, načítal.

Alebo zložku WIM nasmeruj z rozbalenej ISO inštalačky, napríklad WIM:E:/ kde E je tvoja externá mechanika alebo USB na ktorý si extrahuješ ISO W8.


Pozri sa do Správcu zariadení, čo ti píše, či nejaký žltý bazmeg na teba nevyskakuje.

------------------------------
Pri W10 sa dá velice jednoducho opraviť celý systém klasickým "prešrotovaním" priamo v gr.prostredí z rozbaleného ISO, klik na Setup.exe - ponechať osobné nastavenie a SW. Robota cca na 30 minút s troma automatickými reštartami a máš komplet opravený systém, vyladené Registre, funkčné nastavenie a odkazy.

Už z tohoto dôvodu o.i. vymakaných vymožeností, prepracovaný kernel, rýchly algoritmus, jednoduchšie Registre, tvorí desina geniálny, moderný OS.
afrodias
22.4.2017 12:25 | |
+0 -0
Reagovať
Ďakujem vyskúšam tvoje postupy. V správcovi zariadení boli dva hardverové prvky s chybou (žltý trojuholník) - grafickú kartu som preinštaloval, no nepomohlo to. Skúsim ešte ten zvyšok možností. Vírusy som pomocou DRWeb odstránil, registre od tých odkazov vyčistil...

Info pre ostatných - pozor na vírus run.vbs - je to rootkit, dosť sa šíri a ťažko sa maže. Jeho inštalačný súbor je TrustedInstaller.exe (ukladá sa do systémových adresárov Windows) a jeho vykonávateľom je súbor wscript.exe (ukladá sa do systémových adresárov Windows). Pri spustenom OS sa zmazať nedá. Môže nastať aj problém s jeho zmazaním pri zapojení infikovaného disku ako externý alebo pri nabootovaní systému z USB Flash / CD disku.
Na niektorých počítačoch sa dal zmazať pri nabootovaní OS z USB Flash - Windows.98 - Iba systém MS Dos - Norton Commander. (Tento OS dokáže načítať len disky FAT, neodíže načítať disky NTSF.)
Na niektorých počítačoch sa dal zmazať pri nabootovaní OS z USB Flash - Linux DRWeb - Midnigh Commander. (Tento OS dokáže načítať všetky tipy diskov.) No v jednom počítači s Windows 10 mi ani tento OS nedokázal súbory s týmto vírusom zmazať! Nadali sa zmeniť ani parametre vírusových súborov! Vypíše to hlásenie typu: Nepodporovaná operácia chyba 95. Zrejme sa jedná o nový variant víriusu, odolávajúci zmazaniu aj v Linuxe - neviem. Teraz musím nájsť iný spôsob, ako tieto vírusové súbory z toho počítač zmazať - skúim UBuntu alebo Kasperksky. Vírus zatiaľ v tomto počítači s Windows 10 nie je aktívny, no chcem tie vírusy zmazať skôr kým narobia problémy. Toľko zbytočných starostí - vypátrajte niekto toho parchanta čo ten vírus run.vbs vytvoril a ja ho fyzicky zlikvidujem! (svojou metódou) Narobil mi veľa problémov *** jeden!