Úložné zariadenia | Fórum

lopkart
22.9.2017 17:38
Pridať do obľúbených
Vypnúť len jednu partíciu na disku
Dobrý deň, v počítači mám 2 disky (1 SSD - windows a jeden HDD - 1. partícia G: klon z SSD + 2. parícia H: voľná) pričom by som chcel do partície H: nainštalovať linux a zároveň vypnúť G:. Takže pri zapínaní by som si zvolil aký by som chcel OS. Dalo by sa to? Preto chcem G: vypnúť, pretože kým mám zapnutý SSD, beží zároveň aj ten klon HDD .. niekedy sa sám vypne / zapne ako sa mu zachce, pričom windows na SSD stále bez problémov beží, ale napr. taký antivírus sa nedá spustiť, lebo je na obidvoch diskoch, kedže je G: klon. Ďakujem za odpovede.
Kľúčové slová: vypnutie, particia, disk
2 príspevky
ahasver.chamachir
22.9.2017 18:57 | |
+0 -0
Reagovať
Volá sa to dualboot W+Linux;;; Bacha na Grub, lebo je nadradený nad zavádzačom Windows (MBR/GPT), prepíše ho na tvrdo. Detto s UEFI ak ho používaš namiesto klasického Bios. No ale disponuješ Klonom a tak retro návrat je v prípade nezdaru možný.

https://www.google.sk/search?q=dualboot+w%2Blinux&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_r­d=cr&dcr=0&ei=ojzFWeCHDs6F8QfosbTgCw

Ak nechceš, aby Windows rozpoznal oddiel kde máš komplet klon, v Správe diskov odstráň písmeno G:, dáta zostanú na disku uchované. Priradiť sa dá písmeno oddielu kedykoľvek. Písmená abecedy oddielov sú výhradným pamlskom MS pre Windows, Linux tieto pitomé vymoženosti neakceptuje.

----------
Len takáto mätež akou disponuješ sa nerobí, nie je to správne orechové. Ukladať si klon, jedine, že by si sa chcel vrátiť niekedy späť s presným rozdelením veľkosti oddielov z pôvodného stavu klonu zálohy.

Mal si spraviť klasický Image (bitovú) zálohu pôvodných oddielov a zálohu uložiť do nejakej zložky ktoréhokoľvek úložiska.

Na takého bitové zálohy je vhodný backupper; EaseUS Todo Backup Workstation ktorý používam, pardon, free pre teba; EaseUS Todo Backup, lebo pracuje pod Linuxom pri uspatom OS na disku, vytvára aj dualboot na zavádzači pevného disku, takže po reštarte máš na výber. Nemusíš robiť extra bootovacie médium na externom nosiči.

----

Na kieho šľaka máš nacpatú škodnú v podobe marketingových šmejdov z radov AV vo Windows, je to úplne zbytočné na domáce účely. Jedine bitová záloha vyladeného, čistého systémového oddielu je 100% záruka. Nič lepšie ešte ne svete nikto nevymyslel.

Jedine mať katastrofálneho molocha RestoreIT
http://www.farstone.com/software/restore-it.php

ten robí automatické prírastkové a rozdielové zálohy za behu OS podľa časového plánu, pričom ochráni systém pred škodou a SW retroaktívnym návratom. RestoreIT je vhodný pre verejné priestory s PC mašinami, školy, učebne pred nenechavými paprčami spratkov.
lopkart
23.9.2017 13:24 | |
+0 -0
Reagovať
Ďakujem Vám za odpoveď .. z kadiaľ ste sa naučili také znalosti?