voľná diskusia | Fórum

matoo581
9.9.2017 09:33
Pridať do obľúbených
Oprava praskliny v stene okolo komína krbu
Zdravim, dali sme si namontovať menšiu pec. Asi po druhom zakureni začala stena na miestach kde prechádzal komín praskať a odpadli z nej kusy hmoty ktorá tam bola netuším čo to bolo snáď obyčajný beton. Teraz nevyzerá moc vábne a neviem ako si s tým poradiť. :? (y)
Kľúčové slová: Prasklina, oprava, krb, komin, stena
1 príspevok
ahasver.chamachir
9.9.2017 12:13 | |
+1 -0
Reagovať
Daj sem foto, podľa opisu ti poradiť skutočne a odborne sa nedá. Je nutné vidieť rozsah poškodenia omietky apod.
--------------
Medzi plechovou rúrou komína s odvodom spalín do muriva s prieduchom do telesa komína musí byť vložená okolo 360° dilatačná hmota, sú to špeciálne špagáty bez azbestu z dôvodu, aby nevznikalo pnutie v omietke a murive z dôvodu rozdielnej tepelnej rozťažnosti. Napr.: https://www.zopkrby.sk/prislusenstvo/ziaruvzdorna-snura-isotem-biela-hranata-12x12-mm-metr­az-navin-7-m

Betón, tehly, vápeno-cementová omietka apod. sa nesmú dotýkať plechovej rúry z pece.
----------------------
Osekať omietku až po podklad nosného muriva, rúru v okolí utesniť nehorľavým motúzom a znovu omietnuť osekané miesto vhodnou zmesou. Dnes sú omietky dostať hotové, namiešané vo vedrách alebo v 25kg mechoch.
http://www.onlinestavba.sk/produkt/baumit-murovacia-malta-50/2663

Radím ešte odhalené murivo v okolí komína napenetrovať pred omietnutím, napríklad vodou zriedeným modrým Duvilaxom v pomere 1:10 apod. penetračné vecičky.
http://www.denbraven.sk/penetracne-natery-69.html?lang=sk

Tebe stačí zriedeným Duvilaxom prestriekať obnažené murivo nejakým rozprašovačom, nechať zaschnúť cca 30 minút a omietnuť nejakou lacnou maltou na trhu.

----

Drbnuté zive.sk, linky sa duplikujú bez možného zásahu a opravy. Pozn. pisateľa.