hardvér | Fórum

vysny.michal
29.9.2017 20:19
Pridať do obľúbených
Mrznutie PC AMD zostava
Zdravím vás, chcel by som vás poprosiť o radu, už dlhšiu dobu mám problém s mrznutím počítača a myslím že sa to stále zhoršuje. PC kompletne zamrzne hlavne počas hrania hier a niekedy aj vo windowse, pomôže iba reset. Počítač som si skladal sám: Počítačová skriňa Cooler Master HAF 912 Advanced Počítačový zdroj EVGA SuperNOVA 750 G2 Základná doska ASROCK 990FX Extreme6 Procesor AMD FX-9590 Black edition Vodné chladenie Cooler Master Nepton 240M Grafická karta MSI R9 390 Gaming 8G Operačná pamäť 2x Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL10 SSD disk Samsung 850 EVO 500GB SSD disk Intel SC2WB 120GB + nejaký starý ale dobrý disk WD 1TB OS : Windows 7 Ultimate 64-bit Ochrana: Bitdefender total security 2018 Skúšal som kontrolu diskov a pamätí cez diagnostické programy windowsu, formátovať disky, preinštalovať windows ( skúšané verzie 7,8,10 ), updatovať BIOS, grafickú kartu, ale bez výsledku, mrzne viackrát do dňa než je to zdravé už. S chladením nemyslím že je problém to som už viac krát pozeral, nič z tochto spomenutého neovplyvnilo ani frekvenciu mrznutí. Ak by mal niekto nápad ako mi pomôcť bol by som veľmi vďačný už som celkom aj zúfalý a na novú zostavu nemám peniaze, plánoval som vymeniť grafiku v decembri ale či to pomôže...
Kľúčové slová: mrznutie pc
16 príspevkov
ahasver.chamachir
30.9.2017 09:10 | |
+0 -0
Reagovať
Odpájaj postupne HW komponenty. Zrejme modul RAM.

Máš čistú inštaláciu a do nej, ako bonus, Rumuna AV Bitdefender? Na kieho šľaka tam nejaké AV cpeš? Fakt si načisto zmagorený, potom sa nediv, že ti Windows zašklbáva v mraze a pľúšti.
vysny.michal
30.9.2017 20:20 | |
+0 -0
Reagovať
Tak av mám kôli pomerne častému používaniu kreditnej karty cez internet a bitdefender bol vyhlásený za najlepší v roku 2016 tak ho používam už viac rokov a syn ho má tiež na hernej zostave a jemu všetko beží v poriadku.
Ale prejdime k veci robil som ako si mi radila a pri prekladaní komponentov za teplého stavu som zavadil rukou o chladič čipsetu dosky a ten bol poriadne horúci...tak som zapol pc odkrytý a sledoval som teplotu ktorá stále stúpa cez 100 stupňov, takže pravdepodobne by pomohlo aktívne chladenie, skúsim niečo objednať.
Veľmi ďakujem za rýchlu odpoveď aj keď zamrzí že ma označuješ za zmagoreného, každý sa do toho nevyzná tak dobre a keby áno, nikto by nepotreboval pomôcť.
ahasver.chamachir
1.10.2017 07:10 | |
+0 -0
Reagovať
Zmagorený je ten užívateľ Windows, ktorý verí v to, že ho nejaký marketingový šmejd z radu bonzáckych AV hlboko nacpatý v Registroch a systéme, bežiaci nonstop na pozadí ochráni aj ak je označený v tabuľkách, ako TOP - No1 produkt na trhu so zlatou visačkou, s paranoickým nastavením Firewall v prípade Bitdefender Total IS 2018.

Dnes stačí mať v domácich podmienkach riadne zabezpečený browser, vírusy takmer vymizli.

V prípade warezenia, patchovania, crackovania, inštalovanie čínskych *** a hier, jediná 100% ochrana v domácich podmienkach je, mať po ruke vyladenú, vyčistenú bitovú zálohu systémového oddielu s OS Windows po ruke, logicky spravenú pod WinPE alebo pod Linuxom pri uspatom systéme na oddieloch, (nie live), lebo hrozí narušenie integrity dát pri obnove. Obnova z Image v prípade akéhokoľvek SW problému tvorí pri rýchlom HW otázku pár minút do panenského stavu OS v čase zálohy.

Osobne mám z W10 (z ISO inštalačky 1703) vyrazený aj Defender lebo špicľuje smerom na servery MS spolu s Cortanou a Bing, ktoré sú tiež v desine absolútne zablokované.

Pre ochranu (hlavne pred telemetriou, appraiser a ceip) bohate stačí integrovaný Firewall W10/7 s manuálnym nastavením stovkami riadkov in/out o IP adresy, blokovať bonzácke servery, nebezpečné porty. Detto takto aj doplnený súbor Hosts. Len to je otázka rokov zbierania informácií o ktoré servery, IP adresy a porty sa jedná.
vysny.michal
1.10.2017 14:37 | |
+0 -0
Reagovať
Čo by si mi teda poradila na ochranu keď polovica z toho čo si napísala mi znie ako názov nejakej španielskej dediny :)
Ako klobúk dolu že to tak vieš, len asi mne zostáva držať sa pri naivných predstavách zákazníka.
ahasver.chamachir
1.10.2017 17:15 | |
+0 -0
Reagovať
Spraviť čistú inštaláciu Windows (jedno či W7 SP1 alebo podľa legálneho kľúča aj W10, v prípade, ak budú ovladače desiny k HW).

Záplatovať OS aktualizáciami.

Nainštalovať do OS svoj obslužný SW, napríklad grafický SW, textové editory, balík MS Office, vizitkár, CorelDraw, fotošop, videostižňu, apod.

Vyčistiť OS od bloatware, apps, OneDrive, apod. (je toho viac, ale zámerne skracujem)

Skontrolovať OS a dáta na systémovom oddiele nejakým live distrom z radov SysRescue AV. (tie sa neinštalujú do OS)

DrWeb live cd z ISO,
Eset SysRescue live z ISO.

Nasleduje forenzná, hĺbková kontrola dát na pevnom disku na rootkity, archívy, kernel, boootsektory, MBR-GPT. Táto sa robí výhradne z externého média (USB/CD) pri uspatých dátach na disku. Nie live, je rýchla.

Výroba multiboot AV typu Sysrescue z ISO sa robí týmto xindlom:

YUMI-2.0.4.3.exe
---------------------------------
Po tejto kontrole prípadne na škodnú, sa spraví bitová záloha (Image) dvoch systémových oddielov (aktívny a primárny) v prípade x64 bit. OS Windows.

Osobne používam backupper; EaseUS Todo Backup Workstation, lebo vytvára tiež aj na pevnom disku vlastný zavádzač (dualboot) s možnosť výberu po reštarte PC.

EaseUS todo backup, je aj free pre domáce účely.

Je možné použiť aj; Aomei Backupper - je free pre lamy, len neobsahuje niektoré vymoženosti oproti EaseUS Todo.

Ak je spravená bitová záloha, (stačí do nejakej zložky na druhom logickom oddiele (D:) pevného disku a zároveň detto kópia na externom úložisku) je možné začať fest blbnúť s OS, rýpať sa v Registroch, inštalovať hry, patchovať. Retro návrat zo zálohy akýkoľvek problém zaručene istí. Ešte nikto na svete nič lepšie nevymyslel.

Kto by sa onanoval s nejakým bonzujúcim, špicľujúcim šmejdom z radov AV, ničil si a spomaľoval si dobrovoľne vyladený, rýchly a bezpečný Windows?
vysny.michal
1.10.2017 17:55 | |
+0 -0
Reagovať
wow ďakujem si zlatá :)
HCMIKI
3.10.2017 15:23 | |
+0 -0
Reagovať
Nuz ak to robi pri zatazeni grafiky, zrejme je na odchode.
Mimochodom fajnova zostava s FX-9590... v zime sa to hodi ;)
Osobne by som sa snazil toho zbavit cim skor a presiel na Ryzen.


"wow ďakujem si zlatá :)"
To si vazne myslis, ze je to 90-rocna dochodkyna ? :)

Ake teploty ma grafika a ake cpu pri tom "mrznuti" ?
Kludne to moze robit aj CPU a jeho extremnych 220W TDP.
Ta doska je sice stavana na tento CPU, ale dlhodobo to mozno uz nezvlada.
Bohuzial si si vybral velmi velmi zlu kombinaciu. To CPU je ozaj len pre extremistov.
vysny.michal
3.10.2017 21:01 | |
+0 -0
Reagovať
Pokiaľ si nečítal medzi riadkami tak už som našiel chybu, prehrieva sa čipset čo som si vôbec nevšimol a viacero diagnostických programov mi konkrétnu teplotu nezobrazilo, mám vodné chladenie tak sa mu nedostáva toľko prievanu kedže je pri procesore.
Ináč som spokojný s hardvérom všetko ostatné je na nízkych teplotách tých 220W je max výkon ináč ide priemerne na polovicu, netvrdím že je amd lepší samozrejme.

A s tou dôchodkyňou...sa zamysli než sa začneš vysmievať
HCMIKI
3.10.2017 22:15 | |
+0 -0
Reagovať
Ano cital som. Ale nepises, ze to bola ta chyba. Pises o moznosti.
Ja sa vysmievam ? Chodim sem viac ako 14 rokov. Nemyslis, ze tu uz poznam ludi ?
Ak si teda prisiel na chybu, mohol si to napisat a potvrdit.
Temu ukoncujem a povazujem za uzavretu.
Gandalf.White
7.10.2017 21:10 | |
+0 -0
Reagovať
HCMIKI a čo si zrazu taká citlivka? Dúfam že neva, keď ťa niekto predbehol? Či?