hardvér | Fórum

akacki999
5.9.2017 20:05
Pridať do obľúbených
Mrznutie pc spojené s chybou reboot and select proper boot device
Zdravím, z ničoho nič sa mi po štarte pc zobrazila hláška "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key" tak som šiel do BIOSu kde som šiel nastaviť ako prvú prioritu hdd a tam som zistil že tam žiadne hdd nemám tak isto mi ho nenašlo ani na SAT porte. Tak som skúsil vypnúť zdroj zo zadu a zapol som pc rovno som šiel do biosu a videl som že mám na sat porte hdd tak som pustil načítanie os a nabehlo všetko ok všetky súbory, ale po 2min mi pc zamrzol jedine cez reset kde ked mi začal načítavať tak zase na mňa vybehol s hláškou vyššie v biose to isté žiadne hdd. Jedine ked vypnem zdroj zo zadu tak mi to nabehne ale znova sa po chvýli zasekne. Mám Win 8.1 procesor AMD Athlon II X3 455 3,3ghz, 4GB RAM, GK Nvidia GTX 430, doska ASUS M5A78L-M LX. Je to starší stroj ale nikdy som s ním nemal žiadny problém. Vie mi niekto prosím poradiť ako dalej? *503*
Kľúčové slová: mrznutie pc reboot and select proper boot device
3 príspevky
ahasver.chamachir
5.9.2017 21:14 | |
+0 -0
Reagovať
otestuj HW komponenty, nemusí sa zrovna jednať o problém firmware hdd. Odchádza ZD, RAM, čipset, napájací zdroj,,,,,

Začni od hdd.

Na test hdd je dobrý rusák Dmitry, len kompletka testu disku sa robí z externého média pri uspatom OS http://www.dposoft.net/hdd.html Je nutné test pred výrobou bootmédia cracknúť.

Ideálne na S.M.A.R.T. test hdd použi výhradne súbor (*.exe sú zazipované) od výrobcu disku, ostatné univerzálne SW testy diskov ťa akurát tak len ošália.

Servis bude rozumné riešenie.
akacki999
6.9.2017 21:08 | |
+0 -0
Reagovať
Dobrý večer, postupoval som podľa vašich pokynov a po 4 hodinách mi našlo zatiaľ 6 delays a vyše 900k bad sectors a stále rastie optimisticky tam svieti regenerating. Testujem to cez ten ruský hdd regenerator. Každopádne ho to nechám dorobiť cez noc a uvidím ráno ako to dopadlo.
Btw. Mám si zháňať nový HDD ? :/
ahasver.chamachir
7.9.2017 06:41 | |
+0 -0
Reagovať
Ešte skontroluj SMART poskytnutý výrobcom disku.

Rusák sa snaží premapovať vadné sektory a výslednú opravu zapísať do firmware hdd ak si nastavil kontrolu v trojke (3). Niekedy sa vec dá zachrániť, ale používať takýto disk ako úložisko súkromných, nenahraditeľných dát bez inej zálohy, je riziko.

Ešte ako-tak použiť na systémový disk určený na OS, ten sa dá oželieť ak načisto zblbnú poškodené sektory, systém sa preinštaluje velice ľahko z nosiča alebo z ISO na nový disk, (prípadne sa obnoví systém z bitovej zálohy).

Radšej si kup nový disk.

-----

Osobne človek nedokáže pochopiť, čo, čím a ako národ vyčíňa s pevnými diskami. Však normálnym používaním musia morálne prežiť pevné, ložiskové disky HW, ak sa s nimi neobhadzuje, ako s tenisovou loptičkou, prípadne ložiskové disky s kľudom prežijú aj ten ľudský, priemerný vek.

Ak je správne nastavený OS, dáta sa natiahnu z disku do RAM a systém pristupuje k disku iba sporadicky, max. k dátam $$MFT, k swap alebo hiberfile spánku. (Okrem kopčenia alebo nahrávania tučných, komprimovaných video súborov, tu sa dáva fest zabrať plotniam a sektorom, hlavne, ak sú voľné sektory roztrúsené, dáta nie sú defragmentované).