7.9.2012 07:00 | MobilMania

Nový iPhone je takmer tu! Čo očakávame?

Prinášame vám súhrn všetkých doterajších informácií, uniknutých fotografií a záberov o horúcej novinke z dielne Apple. video

Spoločnosť Apple ohlásila mediálnu udalosť s názvom „Je takmer tu“, ktorá sa uskutoční 12. septembra v americkom San Franciscu.

Stane sa tak o 19:00 nášho času a s veľkou pravdepodobnosťou na nej Apple predstaví najnovšiu verziu svojho kľúčového produktu - telefónu iPhone. Čo všetko sa o novinke hovorí?

Štvorpalcový displej, nový materiál a tenší dizajn

Súčasný vzhľad telefónu je na trhu od uvedenia iPhonu 4 v roku 2010. Jeho nástupca, iPhone 4S, prešiel iba menším redizajnom antény, pričom celkový vzhľad zariadenia ostal v porovnaní s modelom iPhonu 4 totožný.

obr 2012 mobily motorola 59 obr1
obr 2012 mobily motorola 59 obr1 Zdroj: Zive.sk

Má sa to však tento rok podľa dostupných informácii zmeniť. Apple pravdepodobne predstaví nový dizajn sprevádzaný niekoľkými výraznými zmenami na tele telefónu. Na internete kolovali tieto údaje už niekoľko mesiacov. Viaceré rozličné zdroje sa zhodujú na nasledovných špecifikáciách.

Ako sme vás už informovali, displej sa má zväčšiť na rozmer štyroch palcov s rozlíšením 1 136 x 640 bodov. Všetky doterajšie generácie telefónu boli doposiaľ osadené obrazovkami s rozmerom 3,5 palca a rozlíšením 960 x 640 bodov pri iPhone 4/4S. Zariadenie sa má pritom zväčšiť iba na dĺžku, nie na šírku. Pomer strán sa následne zmení na širokouhlý formát 16:9.

Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť video serveru MacRumors, ktoré zobrazuje štvorpalcový iPhone v praxi.

Navyše, nový iPhone má disponovať LCD displejom s technológiou In-cell touch. Takýto displej sa vyznačuje nielen lepšou obrazovou kvalitou, ale i tým, že dotykové senzory sú integrované priamo do LCD panela, čo umožňuje zoštíhlenie displeja asi o pol milimetra.

obr 2012 mobily motorola 59 obr2
obr 2012 mobily motorola 59 obr2 Zdroj: Zive.sk

Samotný iPhone by tak mal byť o niečo tenší. Hrúbka iPhonu 4S je 9,3 milimetra a jeho nástupca má byť hrubý približne 7,6 milimetra. Fotografia, ktorú priniesla stránka iResq, zobrazuje porovnanie očakávanej novinky so súčasným modelom.

Do úvahy spadá aj nový materiál. Ďalšie fotografie, ktoré sa na verejnosti začali objavovať ešte koncom mája naznačujú, že Apple použije v zadnom kryte telefónu kov a nie sklo, ako v iPhone 4/4S. Pravdepodobne pôjde o hliník a iPhone tak dostane dvojfarebný odtieň.

Zmeniť by sa malo aj umiestnenie prednej kamery FaceTime, ktorá sa bude po novom nachádzať v strede. Taktiež sa špekuluje, že by mohlo ísť o HD kameru schopnú natáčať video v rozlíšení 720p.

obr 2012 mobily motorola 59 obr3
obr 2012 mobily motorola 59 obr3 Zdroj: Zive.sk

obr 2012 mobily motorola 59 obr4
obr 2012 mobily motorola 59 obr4 Zdroj: Zive.sk

Menší dock konektor, nové reproduktory aj slúchadlá

Ďalšia z podstatných zmien by sa mala týkať 30-pinového dock konektoru. Apple vraj plánuje nasadenie menšieho a nového konektoru, ktorý má pripomínať micro USB port. Do predaja by sa mal taktiež dostať adaptér umožňujúci použitie staršieho synchronizačného kábla a nabíjačiek s najnovšou verziou iPhonu. Jeho cena by mala byť 10 dolárov za kus, respektíve 29 dolárov za tri kusy. 

obr 2012 mobily motorola 59 obr5
obr 2012 mobily motorola 59 obr5 Zdroj: Zive.sk

obr 2012 mobily motorola 59 obr6
obr 2012 mobily motorola 59 obr6 Zdroj: Zive.sk

Zmenou by mali prejsť taktiež reproduktory a dočkať by sme sa mohli i nových slúchadiel. Vietnamská stránka Tinhte.vn sa mala dostať k novému príslušenstvu, ktoré predviedla na videu nižšie. Vstup pre slúchadlá sa bude po novom nachádzať na spodnej strane zariadenia.

obr 2012 mobily motorola 59 obr7
obr 2012 mobily motorola 59 obr7 Zdroj: Zive.sk

V posledných týždňoch sa s údajnými fotografiami a videami nového iPhonu akoby vrece roztrhlo. Internet zaplavili rôzne zábery zachytávajúce najnovšiu verziu jablčného smartfónu ešte pred jeho oficiálnym uvedením. Prvé video pravdepodobne znázorňuje maketu iPhonu, ktorá sa pred pár dňami objavila na technologickom veľtrhu IFA 2012 v Berlíne.

Magazín The Verge následne uverejnil na svojich stránkach niekoľko vlastných fotografií tej istej makety vo vysokom rozlíšení. Ďalšie video dokonca zobrazuje údajný nový iPhone pri jeho zapnutí. O autentickosti zariadenia si môžete spraviť obraz sami.

Nový procesor, väčšia pamäť RAM i batéria

obr 2012 mobily motorola 59 obr8
obr 2012 mobily motorola 59 obr8 Zdroj: Zive.sk

Zatiaľ čo údajný vzhľad nového iPhonu koluje po internete takmer všade, dostupných informácií o vnútornom vybavení zariadenia veľa nie je. Začiatkom júla sme vám priniesli správu o novom štvorjadrovom procesore, ktorým by mal telefón disponovať. Ide však o špekuláciu a či sa v iPhone objaví nový čip A6, alebo upravený dvojjadrový procesor A5X, ktorý nájdete aj v novom iPade, je zatiaľ otázne.

Niektoré informácie však uvádzajú zvýšenie pamäte RAM zo súčasných 512 MB na 1 GB operačnej pamäte. Zväčšiť by sa mala aj batéria, ktorá má zabezpečiť bezproblémovú výdrž pri nasadení modulu pre LTE sieť.

LTE sieť a integrácia NFC?

S veľkou pravdepodobnosťou bude nový iPhone po vzore tabletu iPad podporovať LTE sieť. Či sa bude dať využiť aj mimo americký trh však známe nie je. Diskutuje sa taktiež o bezkontaktnej technológii NFC, i keď posledné správy túto možnosť vyvracajú.

N

obr 2012 mobily motorola 59 obr9
obr 2012 mobily motorola 59 obr9 Zdroj: Zive.sk

ano SIM karta - nový štandard?

Nový iPhone by mal byť podľa všetkého vybavený slotom pre nanoSIM karty, ktoré sú o 40 percent menšie než microSIM karty.

Jednotliví operátori vraj už obdržali prvé dodávky tohto štandardu práve pre chystanú novú generáciu iPhonu. 

Fotoaparát a dostupnosť

O použitom fotoaparáte, či novej optike nepadla doposiaľ žiadna reč. iPhone 4S obsahuje kvalitný osem megapixlový fotoaparát, ktorý dokáže zachytiť veľmi dobré fotografie i video. Či sa v jeho nástupcovi objaví vylepšená verzia, alebo ten istý fotoaparát, nám ukáže až Apple.

O dátume predstavenia novinky sme vás informovali ešte koncom júla. Správu priniesli viaceré zahraničné zdroje a tento údaj sa nakoniec aj potvrdil. Taktiež sme písali o možnom dni, kedy sa začne nový iPhone predávať. Stať by sa tak malo v piatok 21. septembra a tento dátum by mal platiť iba pre územie USA.

Ďalšie krajiny sa pravdepodobne dočkajú až v druhej vlne spustenia predaja začiatkom októbra, medzi ktorými sa pravdepodobne ocitne aj Slovensko. 

Nový iPhone alebo iPhone 5?

obr 2012 mobily motorola 59 obr10
obr 2012 mobily motorola 59 obr10 Zdroj: Zive.sk

Asi najväčšie prekvapenie spôsobil Apple svojou pozvánkou, ktorou rozvíril diskusie o názve ďalšej generácie iPhonu. Po uvedení nového iPadu a vynechania číselného označovania sa myslelo, že iPhone sa bude jednoducho volať iba nový iPhone a nie iPhone 5.

Tieň čísla 5 však naznačuje, že pomenovanie iPhone 5 sa znova objavuje na scéne. Pomenovanie totiž so sebou nesie silný marketingový vplyv. iPhone 5 mala byť veľká novinka predstavená ešte minulý rok, no spoločnosť uviedla „iba“ iPhone 4S.

Popri novom iPhone ostanú v predaji aj staršie modely vrátane modelu iPhone 4 či 4S a Apple chce dať možno jasne najavo, ktorý z nich je ten najnovší a najlepší. Všetko môže byť nakoniec inak a oficiálne informácie sa potvrdia až budúcu stredu vo večerných hodinách nášho času. 

 

Diskusia 0 Príspevkov