11.2.2019 17:30 | Apple

Používateľov iPhonov budú zrejme naďalej trápiť Lightning port a 5 W nabíjačka

Hmotnosť cez 200 gramov je cítiť, ale zvykli sme si.
Aj tento rok sa zrejme bude opakovať scenár, kedy budú používatelia svoje drahé smartfóny nabíjať viac ako tri hodiny. Zdroj: Ľubomír Vnuk

5W adaptér je zastaralý už niekoľko rokov. Najnovšie iPhony sa s ním nabíjajú aj vyše troch hodín.

Zdá sa, že ani tohtoročné iPhony nenaplnia niektoré z najhlasnejších prosieb komunity. Firma Apple má aj naďalej dodávať svoje smartfóny s proprietárnym konektorom Lightning a 5W nabíjačkou v balení. Téme sa venoval web 9To5Mac.

Nepotvrdené správy údajne vychádzajú z informácií od výrobcov príslušenstva a ľudí im blízkym. Pôvodne ich zverejnil japonský blog Macotakara. Píše, že v balení zostane aj naďalej štandardný 5 W nabíjací adaptér. Pribalený bude ďalej kábel s Lightning konektorom na jednom a USB typu A na druhom konci a slúchadlá EarPods pripájané pomocou Lightning konektora.

Komunitu rozvášnil iPad Pro

Ak sú špekulácie pravdivé, nenaplnia sa prosby komunity o konektor USB typu C v nových iPhonoch. Nadšenci začali v zmenu dúfať po minuloročnom predstavení iPadu Pro, ktorý predstavuje vôbec prvé mobilné zariadenie od Applu bez proprietárneho konektora.

Sklamaním bude tiež pomalá nabíjačka v balení. Nedostatok výkonu sa začal prejavovať už pred troma rokmi, no firma jej špecifikáciu stále nezmenila. Dodnes ju pribaľuje k všetkým svojim smartfónom a výsledkom je, že najväčší iPhone XS Max sa s ňou nabíja tri a pol hodiny.

Telefón pritom rýchle nabíjanie podporuje, no nabíjačku si musíte dokúpiť samostatne. 12 W adaptér vyjde záujemcov podľa nemeckých stránok Applu na 25 eur, za 18 W alebo dokonca 30 W nabíjačky ale spolu s potrebnými káblami zaplatíte aj 60 až 80 eur. V baleniach konkurenčných smartfónov s Androidom pritom bežne vídame zhruba 20 W nabíjačky.

Diskusia 7 Príspevkov