19.1.2019 00:35 | Očakávané novinky

Samsung Galaxy S10: Čo už vieme o pripravovanej novinke

Údajná podoba chystaného Galaxy S10.
Údajná podoba chystaného Galaxy S10. Zdroj: Allaboutsamsung.de

Galaxy S10 navštívil porovnávací test, unikla nová foto celej skupiny.

Samsung Galaxy S10 ešte nebol oficiálne predstavený. Všetky informácie v tomto článku sú iba klebety a dohady.

Ďalšie chystané telefóny:

Samsung Galaxy S10 – Nokia 9Xperia XZ4Rodina Moto G7 - Huawei P30 ProApple iPhone (2019)

Samsung Galaxy S10 dostupnosť a cena

Očakávaný termín uvedenia do predaja: marec 2019

Orientačná cena pri uvedení: zatiaľ bez presnejších odhadov

Potvrdené informácie

Použitý procesor: Exynos 9 Series 9820 (čítajte viac)

Operačný systém: Android 9.0 Pie s grafickou nadstavbou One UI (čítajte viac)

Dátum predstavenia: Samsung Galaxy Unpacked 2019 (20. február, San Francisco)

Prečítajte si testy aktuálnych top smartfónov Samsung

Klebety a nepotvrdené informácie

19. januára 2019

Okolo rodiny Galaxy S10 sa opätovne objavili nové informácie. Tentoraz bolo zariadenie Galaxy S10 s čipsetom Exynos 9820 nájdené v databáze porovnávacieho testu GeekBench. Na tému upozorňujú GSMArena.com či Neowin.net. Okrem toho má rodina S10 využívať aj Snapdragon 855.

V teste jedného jadra bolo zaznamenané skóre na úrovni 4382 bodov. Je to výrazne viac ako ponúka verzia so Snapdragon 855 (okolo 3 400 – 3 500 bodov) a jasne má porážať aj Kirin 980 (okolo 3 300 – 3400 bodov). Vzadu sa jasne drží aj vlaňajší Exynos 9810 so skóre okolo 3 700 – 3 800 bodov. Línia iPhone XS od Apple však zostala neporazená – okolo 4 700 – 4 800 bodov je podľa testu nad sily nového riešenia. Hoci náskok je relatívne malý.

V multijadrovom teste sa však už situácia diametrálne líši. Exynos 9820 dosiahol skóre 9570 bodov, čo nestačí nielen na nový iPhone – dopredu sa predrali aj produkty Huawei Mate 20 (Pro) aj Samsung Galaxy S10+ s čipom Snapdragon 855 (skóre 10 256 bodov). iPhone má okolo 11 500 bodov.

   fotogaléria / 13
Zdroj: Geekbench

Teraz z trochu iného súdka. Známy zdroj únikov Evan Blass zároveň publikoval na webe fotku celej línie Galaxy S10 v obale.

14. januára 2019

Nová informácia, ktorá sa vraj týka všetkých hlavných modelov rodiny Galaxy S10, sa krúti okolo pamäťových modulov. Podľa najnovších informácií má totiž Samsung použiť progresívnejšie pamäťové čipy LPDDR5 RAM. Na tému upozorňuje web GSMArena.com.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou pamätí LPDDR4X si majú nové čipy výrazne polepšiť z pohľadu spotreby (asi o tretinu) a tiež rýchlosti – majú dosahovať dátové prenosy na úrovni 6 400 Mbit/s, kým u LPDDR4X je to 4 266 Mbit/s. Uvedená rýchlosť sa však má dosahovať pri napätí 1,1 V, inak (režim 1,05 V) je to 5 500 Mbit/s.

10. januára 2019

Spoločnosť Samsung začala rozposielať pozvánky na špeciálnu prezentáciu „Galaxy Unpacked event 2019“, ktorá sa bude konať 20. februára v San Franciscu.

Pozvánka jasne odkazuje na predstavenie rodiny produktov Galaxy S10. Predstavenie sa tak udeje skôr ako na podujatí MWC19 v Barcelone, ktoré štartuje 25. februára.

  fotogaléria / 13
Zdroj: Samsung

Samsung má celkovo chystať štvorlístok modelov – 5,8-palcový Galaxy S10 E alebo Lite, ďalej 6,1-palcový Galaxy S10 a 6,4-palcový Galaxy S10+.

Okrem toho má existovať ešte špeciálna 5G verzia modelu Galaxy S10, ktorá by mala okrem iného ponúknuť batériu s kapacitou 5 000 mAh.

10. januára 2019

Ohľadne chystaného „odľahčeného“ modelu v rámci rodiny produktov Samsung Galaxy S10 sa objavili nové informácie. Podľa nich by sa smartfón napokon nemal označovať ako Galaxy S10 Lite, ale „Galaxy S10 E“. Na tému upozorňujú Fonearena.com či GSMArena.com.

Naďalej však má platiť, že základný Samsung S10 ponúkne 5,8-palcový displej, pričom model Galaxy S10 má mať 6,1-palcový a S10+ zase 6,4-palcový panel.

Všetky tri zariadenia ponúknu minimálne jeden výrez v displeji – S10+ má mať hneď dva, keďže ponúkne duálnu prednú selfie kameru.

Modely Galaxy S10 fotogaléria / 13
Modely Galaxy S10 Zdroj: Mobile Fun

Galaxy S10 E by tiež mal ako jediný ponúknuť plochý (a nie zakrivený) displej. Chýbať tiež má snímač odtlačkov prstov zabudovaný v displeji – u zvyšných dvoch modelov to neplatí.

Na druhej strane, Galaxy S10 E by mal byť výrazne lacnejší ako zvyšná dvojica modelov.

2. januára 2019

Hoci „Lite“ verzie vlajkových lodí bývajú výrazne osekané a často v podstate predstavujú celkom iný telefón, nemuselo by to tak celkom platiť o chystanom Galaxy S10 Lite od Samsungu.

Najnovší render, na ktorom má byť zachytený Galaxy S10 Lite v obale, totiž prezrádza (potvrdzuje) niekoľko dôležitých detailov. Na tému upozornil web Phonearena.com.

Okrem iného ide o plochý (AMOLED) displej, ktorý však bude taktiež disponovať otvorom pre prednú selfie kameru. Nájdeme ho na hornej pravej strane displeja.

Na bočnej strane je možné vidieť tlačidlá na ovládanie hlasitosti, viditeľný je tiež USB port typu C a 3,5mm jack.

Dôležitý je tiež prvok, na ktorom je telefón položený – jasne naznačuje podporu bezdrôtového nabíjania.

26. decembra 2018

Pomerne relevantný zdroj rôznych únikov či zákulisných informácií Ice Universe priniesol nové správy, ktoré sa týkajú (nielen) chystanej rodiny vlajkových lodí od Samsungu. Nové informácie tentoraz približujú veľkosti uhlopriečok displejov u jednotlivých modelov.

Podľa aktualizovaných informácií by to malo vyzerať tak, že Samsung ponúkne aj relatívne malý telefón – čo v dnešných časoch znamená uhlopriečku displeja pod hranicou 6 palcov.

Chystaný model Galaxy S10 Lite má totiž údajne ponúknuť 5,75-palcový displej. Má ísť zároveň o najslabšie vybavené prevedenie, ktoré však zase možno osloví cenou. Prítomný má byť otvor v displeji (čiže takzvaný Infinity-O displej) pre 5-megpixelovú selfie kameru. K tomu sa pridá zadný duálny (12 MP) fotoaparát. Displej nebude mimochodom zakrivený.

Základná verzia v podobe modelu Galaxy S10 (resp. Edge) má ponúknuť 6,11-palcový displej a S10+ zase 6,44-palcový displej. Spomína sa tiež 5G verzia Galaxy S10, ktorá má byť už „obrom“ – vzhľadom deklarovanú 6,66-palcovú uhlopriečku displeja.

Suverénne najväčší však bude tabletofón Note 10, ktorý vraj ponúkne až 6,75-palcový displej. Príchod novej generácie Note zrejme môžeme (opäť) očakávať niekedy v auguste budúceho roka.

22. decembra 2018

Nové šumy okolo rodiny Galaxy S10 prinášajú ďalšie zaujímavosti. Okrem iného kolujú z prostredia dobre informovaných zdrojov zvesti, že modely Galaxy S10 už vstúpili do výrobného procesu. Ak sa informácia o spustení výroby potvrdí, išlo by o predbehnutie očakávaného plánu o celý mesiac.

Dôvodom má byť skutočnosť, že výroba Galaxy S10 si vyžiada sofistikovanejší výrobný proces. Očakávajú sa navyše dôležité zmeny v dizajne. Napríklad otvor v displeji pre prednú selfie kameru. Resp. hneď dva pri verzii Galaxy S10+. Na tému upozorňuje web BGR.com.

Objavili sa aj ďalšie zaujímavé fakty. Web BGR.com tiež píše, že Samsung by mal opäť oživiť označenie Edge, známe z produktov Galaxy Note Edge a Galaxy S6 Edge. V praxi by to malo znamenať, že chystá produkty Galaxy S10 Lite (bez zakriveného displeja), ďalej základný Galaxy S10 (ten sa má práve označovať ako Edge) a potom Galaxy S10+. K tomu sa pridá ešte štvrté prevedenie Galaxy S10 s podporou 5G sietí. Na výber majú byť pritom rôzne farby modelov ako Berry Pink, Yellow a Green.

Za povšimnutie má stáť aj správa, že Samsung má v základe pribaľovať pre Galaxy S10 aj ochranu displejov – ochranné, resp. tvrdené sklo.

21. decembra 2018

Samsung v rámci svojich vlajkových lodí Galaxy S10 má ponúknuť aj zaujímavé vylepšenie fotoaparátu. Ponúknuť má totiž špeciálny nočný režim, ktorý má Samsung označovať ako „Bright Night“. Na tému upozorňujú Fonearena.com či GSMArena.com.

Podobné režimy už ponúka napríklad OnePlus (Nightscape), Xiaomi (Night Scene), Honor (Super Bright Mode), Google (Night Sight pri Pixeloch) či Huawei (Night Mode).

Fungovať by mal v princípe rovnako, resp. veľmi podobne. Jeho základnou charakteristikou je snímanie viacerých obrázkov a ich kombinácia do jedného celku – výsledkom je jeden obrázok, ktorý má byť oveľa svetlejší, resp. jasnejší aj detailnejší ako typické fotky nasnímané v slabom svetle. Výsledná fotografia však nie je preexponovaná a nie je závislá ani na LED blesku. Vyžaduje si však dlhšie snímanie, spravidla s 5-sekundovou uzávierkou.

Zároveň nie je vylúčené, že funkcionalita nebude súčasťou len línie Galaxy S10, možno sa prepracuje aj na ďalšie (vlajkové lode) výrobcu. Naznačujú to dáta vytiahnuté zo súboru chystanej fotoaplikácie pre Galaxy Note 9 (už v rámci aktualizácie prostredia One UI založenom na Android Pie).

17. decembra 2018

Samsung chystá nielen samotnú novú líniu Galaxy S10, ale zároveň plánuje v budúcom roku uviesť aj minimálne jeden (špičkový) smartfón s podporou 5G.

Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že spomínané zariadenie bude ďalším členom práve rodiny Galaxy S10. Podľa najnovších správ má takúto novinku Samsung minimálne ukázať (ak nie rovno predstaviť) už na MWC19 v Barcelone. Čiže nie až v marci na samostatnej prezentácii.

Nový 5G smartfón tak zapadne do rodiny produktov, kde už momentálne majú figurovať modely Galaxy S10 Lite, S10 a S10+. Má ponúknuť špičkovú výbavu aj materiály vrátane keramického tela. Displej bude vraj 6,7-palcový, chýbať nemá štvoritý fotoaparát a možno až 12 GB RAM a 512 GB flashu. Na výber máme mať čiernu a bielu farbu, píše web Gizmochina.com. Aj vzhľadom na to, že pôjde o 5G smartfón, má byť dostupný len pre vybrané trhy a podľa všetkého aj v limitovanom množstve.

10. decembra 2018

Pomerne presný zdroj únikov Evan Blass publikoval tweet, ktorý má znázorňovať dizajn a najmä uhlopriečky očakávaných modelov z rodiny Galaxy S10. Rendery sú však zatiaľ stále neoficiálne a zrejme aj nepresné. Už len z dôvodu, že otvory v displeji budú možno na bočne strane, ako vyplýva z iných únikov.

Zaujímavejšie sú preto samotné údaje. Najmenším z rodiny bude „Galaxy S10 Lite“, ktorý vraj ponúkne 5,8-palcový displej. Základný model Galaxy S10 má mať 6,1-palcový displej a napokon S10+ prinesie 6,4-palcový displej s dvojicou otvorov pre duálnu selfie kameru.

7. decembra 2018

V prípade rodiny Galaxy S9 použil Samsung rôznu konfiguráciu aj z pohľadu fotovýbavy. Klasický fotoaparát pri Galaxy S9 a duálny pri Galaxy S9+. Pri rodine produktov Galaxy S10 má nastať zhodná situácia, ale v inom garde. Kým Galaxy S10 by mal ponúknuť duálny fotoaparát, ako vyplýva z najnovších obrazových materiálov, Galaxy S10+ má priniesť podľa všetkého hneď štvoritý fotoaparát. A duálnu prednú selfie kameru.

V prípade Galaxy S10 sa však situácia zamotáva tým, že Samsung má chystať 5,8-palcové modely s plochým aj zakriveným displejom. Duálny fotoaparát tak bude mať možno len model so zakriveným displejom. A zrejme tiež snímačom odtlačkov pod displejom. Základný Galaxy S10 asi dostane len snímač odtlačkov na zadnej strane.

Rodina produktov Galaxy S10 má pritom využívať už predstavené čipsety Snapdragon 855 a Exynos 9820. Európa by mala dostať verziu s Exynos.

4. decembra 2018

Na webe boli publikované ďalšie materiály, ktoré detailnejšie približujú otvor v displeji. Situácia začína byť zaujímavá, keďže podľa najnovších informácií má model Galaxy S10+ ponúknuť hneď dva otvory v displeji: priniesť má totiž duálnu prednú selfie kameru. Vyplývať to má z uniknutej snímky, ktorá má zachytávať ochranné sklo pre displej „pluskovej verzie“.

Fotka naznačuje dva otvory v displeji pri Galaxy S10+ fotogaléria / 13
Fotka naznačuje dva otvory v displeji pri Galaxy S10+ Zdroj: Ice universe

Naopak Galaxy S10 by mal ponúknuť len jeden otvor – pre selfie kameru s jedným senzorom.

Dva otvory má ponúknuť len vyšší model. fotogaléria / 13
Dva otvory má ponúknuť len vyšší model. Zdroj: Ice universe

Zároveň sa objavili neoficiálne rendery, ako by mohol vyzerať mobil v praxi.

Neoficiálny render Galaxy S10+ fotogaléria / 13
Neoficiálny render Galaxy S10+ Zdroj: 91mobiles.com / OnLeaks

Neoficiálny render Galaxy S10+ fotogaléria / 13
Neoficiálny render Galaxy S10+ Zdroj: 91mobiles.com / OnLeaks

Súbežne s touto informáciou sa objavilo aj video s fotkami, ktoré má zachytávať 5G verziu telefónu Galaxy S10. Samsung by mal uvedené zariadenie predstaviť samostatne.

Na uniknutých obrázkoch je údajne Galaxy S10 s podporou 5G fotogaléria / 13
Na uniknutých obrázkoch je údajne Galaxy S10 s podporou 5G Zdroj: 91mobiles.com / OnLeaks

Stojí za povšimnutie, že dizajn by sa mal skôr ponášať na Galaxy S9 než Galaxy S10 – chýba tu výrez či otvory v displeji. Na tému upozorňuje web GSMArena.com.

29. novembra 2018

Web MySmartPrice prišiel s informáciou, ktorú však možno treba brať aj s určitou rezervou. Podľa ich informácií by si mala rodina Galaxy S10 výrazne polepšiť aj z pohľadu kapacity operačnej pamäte RAM, resp. flash priestoru. Údajne totiž minimálne jedna verzia Galaxy S10 má ponúknuť najvyššiu konfiguráciu, ktorá bude kombinovať až 12 GB RAM a rovný 1 TB flash priestoru.

V rámci Samsungu je súčasným viac-menej maximom konfigurácia 8 GB RAM a 512 GB flashu. Ak by sa však aj objavil podobný Galaxy S10, cena bude zrejme enormná.

27. novembra 2018

V databáze porovnávacieho testu AnTuTu sa objavil smartfón Samsung Galaxy S10+, pripomínajú weby ako GSMArena.com či Fonearena.com. Dá sa tak aspoň odhadnúť, ako na tom bude chystaná vlajková loď od Samsungu z pohľadu celkového výkonu.

V útrobách telefónu je pritom nový Exynos 9820, ktorý sa už oficiálne stal „srdcom“ top modelov od Samsungu pre budúci rok.

Porovnávací test pritom prezrádza, že zariadenie disponovalo 6 GB RAM, 128 GB flashu, systémom Android 9 a rozlíšením 2 280 × 1 080 pixelov na displeji (podľa všetkého 6,4-palcovom).

Galaxy S10+ „SM-G975F“ dosiahol skóre 325 076 bodov, čím jasne prekonal napríklad čipset Kirin 980 od Huawei (súčasť napríklad Mate 20 Pro), ktorý mal skóre okolo 273 tisíc.

   fotogaléria / 13
Nový Exynos v teste. Zdroj: AnTuTu

Na druhej strane, výsledok zaostáva za čipom A12 Bionic od Apple (okolo 353 tisíc bodov) a tiež výsledkom nedávneho testu chystaného Snapdragon 8150 – ten mal dosiahnuť až 362 292 bodov.

Snapdragon 8150 v teste fotogaléria / 13
Snapdragon 8150 v teste Zdroj: AnTuTu

22. novembra 2018

Hoci Samsung sa pri svojich vlajkových lodiach už dlhšie spolieha na zadnú sklenenú stranu, v prípade Galaxy S10 má prísť k zmene. Vyššie modely (čiže so zakrivenými displejmi) majú ponúknuť keramickú zadnú stranu. Upozornil na to web GSMArena.com.

Výnimku má predstavovať práve základný Galaxy S10 s plochým, resp. nezakriveným displejom. Ponúkne zadnú sklenenú stranu.

22. novembra 2018

Na webe sa objavili obrázky, ako by mal vyzerať Galaxy A8s. Kombinuje trojitý fotoaparát vzadu a otvor v displeji - jeho súčasťou bude selfie kamera. Možno podobný (zhodný) dizajn ponúkne aj Galaxy S10.

Novinka od Samsungu. fotogaléria / 13
Koncept novinky od Samsungu v podobe modelu A8s môže zároveň naznačovať budúci vzhľad S10. Zdroj: Allaboutsamsung.de

21. novembra 2018

Viacero zdrojov prinieslo správu, že Samsung má chystať veľký telefón „Beyond X“. Zrejme už nebude spadať do rodiny produktov Galaxy S10, ale môže byť predstavený súbežne – ako akýsi technologický náhľad smerovania, akým sa chce Samsung uberať pri telefónoch.

20. novembra 2018

Podľa zdrojov portálov Gizmochina.com či GSMArena.com by mal byť Samsung Galaxy S10 dostupný až v troch verziách, jedna z nich bude mať rovný displej:

  • SM-G973x – zakrivený, 5,8-palcový displej s integrovaným ultrazvukovým snímačom odtlačkov prsta. Má mať dvojitý hlavný fotoaparát.
  • SM-G975x – zakrivený, 6,2-palcový displej (niektoré zdroje uvádzajú až 6,44-palcový displej) s integrovaným ultrazvukovým snímačom odtlačkov prsta. Má mať trojitý hlavný fotoaparát.
  • SM-G970x – rovný, 5,8-palcový displej. Snímač odtlačkov má byť na zadnej strane. Má mať dvojitý hlavný fotoaparát.

14. novembra 2018

Známy zdroj vcelku presných zákulisných informácií Evan Blass tvrdí, že minimálne jedna verzia S10 by mala namiesto klasického výrezu v displeji ponúknuť iba malý otvor pre prednú selfie kameru. Otvor pritom podľa všetkého nebude v strede, ale na kraji displeja – ako vyplýva z prezentovaných dizajnov Infinity displeja.

Možné dizajny Galaxy S10 (a ďalších mobilov) fotogaléria / 13
Možné dizajny Galaxy S10 (a ďalších mobilov) Zdroj: Letsgodigital.org

Snímač odtlačkov prstov má byť integrovaný v displeji. Použitý má byť veľmi presný a rýchly ultrazvukový snímač. Dôležité bude aj prispôsobenie softvéru. Chýbať by však mal snímač dúhovky.

12. novembra 2018

Podľa Fonearena.com má Samsung uviesť aj špeciálnu verziu Galaxy S10, ktorá bude podporovať siete piatej generácie. Predstavená by mala byť v marci, čiže až po MWC19 v Barcelone. Do Európy sa však 5G verzia pravdepodobne nedostane.

5. novembra 2018

Hoci Galaxy S10 nemá disponovať snímačom dúhovky, má ponúknuť snímač odtlačkov prstov v displeji. Plocha snímača má zaberať až 30 percent z obrazovky.

17. septembra 2018

Šéf Samsungu sa nechal počuť, že chystaný Galaxy S10 prinesie „výrazné dizajnové zmeny“. Galaxy S10 pravdepodobne vykročí inou dizajnovou cestou, akú razia súčasné modely Galaxy S9 aj Note 9.

14. augusta 2018

Galaxy S10 (aspoň teda jeden z modelov rodiny) má ponúknuť „trojoký“ fotoaparát v štýle napríklad Huawei P20 Pro. Objektívy majú niesť rozlíšenie 16, 13 a 12 MP.

Samsung Galaxy S10 ešte nebol oficiálne predstavený. Všetky informácie v tomto článku sú iba klebety a dohady.

Diskusia 45 Príspevkov