2.1.2019 00:30 | Očakávané novinky

Nokia 9: Čo už vieme o pripravovanej novinke

Údajná podoba telefónu Nokia 9.
Údajná podoba telefónu Nokia 9. Zdroj: OnLeans / 91Mobiles

Nokia 9: Nový únik detailnejšie odhalil parametre

Nokia 9 ešte nebola oficiálne predstavená. Všetky informácie v tomto článku sú iba klebety a dohady.

Ďalšie chystané telefóny:

Samsung Galaxy S10 – Nokia 9 – Xperia XZ4Rodina Moto G7 - Huawei P30 ProApple iPhone (2019)

Nokia 9 dostupnosť a cena

Predpokladaný dátum predstavenia: Zatiaľ neznámy. Hovorí decembri, januári alebo februári

Očakávaný termín uvedenia do predaja: Zatiaľ neznámy

Orientačná cena pri uvedení: zatiaľ bez presnejších odhadov

Potvrdené informácie

O Nokii 9 zatiaľ nie sú známe žiadne potvrdené informácie

Prečítajte si testy aktuálnych smartfónov Nokia

Klebety a nepotvrdené informácie

2. januára 2019

Chystaný špičkový smartfón značky Nokia sa objavil v novom prezentačnom videu od MySmartPrice. Údajne exkluzívne video odhaľuje viaceré dôležité detaily ohľadne očakávanej novinky. Na tému upozorňujú Neowin.net či GSMArena.com.

Zariadenie je promované ako „Nokia 9 PureView“, čo zodpovedá niektorým predchádzajúcim únikom. Tie naznačovali návrat označenia PureView. Ďalej video má potvrdzovať viaceré prvky základnej výbavy.

Okrem iného ide o hlavný fotoaparát s päticou senzorov a optikou Zeiss. Všetky senzory bude možné využiť súbežne na zachytenie obrázkov, takže získame naraz päticu fotiek – s možnosťou spájania či dodatočných úprav. Chýbať nemá ani špeciálny nočný režim, ktorý vraj zachytí až 10- násobne viac svetla v porovnaní s bežným smartfónom.

Displej bude 5,99-palcový s 2K rozlíšením a podporou HDR10. Snímač odtlačkov prstov bude integrovaný priamo v displeji.

V útrobách máme nájsť čipset Qualcomm Snapdragon 845, 6 GB RAM a 128 GB flashu. Použitie modelu Snapdragon 845 však môže byť aj sklamaním – už nejde o vlajkový čipset pre aktuálnu sezónu. Firme HMD Global sa tak možno vypomstí odkladanie príchodu telefónu. Operačným systémom však bude Android 9.0 Pie (s programom Android One), čiže môžeme očakávať čistý systém a pravidelnejšie aktualizácie – garantované majú byť po dobu dvoch rokov.

Za povšimnutie stojí aj potvrdenie podpory bezdrôtového nabíjania pod taktovkou Qi.

Nokia 9 PureView zrejme neuvidíme už na CES 2019, no HMD Global možno nebude ani čakať na MWC19 v Barcelone. Nie je vylúčené predstavenie niekedy na sklonku januára.

27. decembra 2018

Na internete sa objavili neoficiálne rendery obalov pre zatiaľ nepredstavený smartfón Nokia 9. Na tému upozorňuje web GSMArena.com.

Centrom pozornosti renderov je tentoraz zadná strana telefónu. Otvorov je tu požehnane - pätica pre senzory hlavného fotoaparátu, ďalší pre blesk a jeden pre optické senzory. Malý otvor v hornej časti by mal byť určený pre mikrofón.

Neoficiálne rendery obalov (puzdier) pre Nokia 9 fotogaléria / 8
Neoficiálne rendery obalov (puzdier) pre Nokia 9 Zdroj: Androidpure.com

Zariadenie, ktoré zrejme ponesie aj oživenú značku „PureView“, má tiež ponúknuť snímač odtlačkov prstov zabudovaný v displeji. Displej bude zhruba 5,9-palcový s QHD+ rozlíšením, čipsetom má byť Snapdragon 845.

Naďalej platí, že model Nokia 9 zrejme uvidíme na MWC19 v Barcelone. Nie sú vylúčené ani skoršie termíny, ale išlo by skôr o prekvapenie – napríklad uvedenie na blížiacom sa CES 2019 v Las Vegas.

26. decembra 2018

Nový únik informácií ohľadne vlajkovej lode značky Nokia sa tentoraz krúti okolo obrazového materiálu. Na web totiž unikli údajné živé fotografie, ktoré majú zachytávať prednú stranu (predný panel) spomínaného telefónu. Zadnú stranu nie je vidieť ani na jednom z tejto série záberov. Na tému upozornil web Gizmochina.com.

Údajná Nokia 9 fotogaléria / 8
Údajná Nokia 9 Zdroj: SlashLeaks

Nokia 9 sa už prakticky určite objaví až budúci rok. Pokiaľ berieme fotky ako pravé, Nokia 9 by mohla vyvolať nemalé kontroverzie – mnohí možno budú telefónu vytýkať príliš veľké okraje, predovšetkým v hornej a spodnej časti. V pravom hornom rohu mimochodom nájdeme logo Nokia avšak žiadny výrez na displeji sa tu nekoná.

Údajná Nokia 9 fotogaléria / 8
Údajná Nokia 9 Zdroj: SlashLeaks

Keďže podľa pôvodných únikov sa snímač odtlačkov prstov nemá nachádzať vzadu a nevidieť ho ani na prednej strane, zrejme bude integrovaný priamo v displeji.

20. decembra 2018

Okolo smartfónu s päticou senzorov hlavného fotoaparátu stále panujú nejasnosti. Nokia 9 PureView (resp. Nokia 9) mal byť pôvodne vraj uvedený ešte v tomto roku. Podľa najnovších správ vyzerá reálnejšie uvedenie na januárovom CES 2019 v Las Vegas alebo potom v Barcelone na MWC19.

Najnovšie produkt z dielne HMD Global získal potrebnú certifikáciu u Bluetooth SIG. V dokumentoch boli zalistované tri modely (prevedenia) TA-1094, TA-1087 a TA-1082. Nie je prekvapením, že ponúknu Bluetooth 5.0 aj podporu pre 4G LTE siete. Nie však podporu pre najnovšie 5G siete. Na tému upozorňujú GSMArena.com či Gizmochina.com.

Z dokumentov Bluetooth SIG. fotogaléria / 8
Z dokumentov Bluetooth SIG. Zdroj: Bluetooth SIG

Zo zatiaľ najnovších fám vyplýva, že okrem nevšedného fotoaparátu má smartfón ponúknuť čipset Snapdragon 845, snímač odtlačkov prstov vzadu, OLED displej zrejme bez výrezu či 8 GB RAM.

Batéria by mala mať vyššiu kapacitu (4 150 mAh), podporované bude bezdrôtové nabíjanie. Chýbať by mal 3,5mm jack.

16. novembra 2018

Nie je vylúčené, že Nokia 9 bude napokon predstavená ešte v tomto roku. HMD Global totiž oznámilo prezentáciu, ktorá sa bude konať 5. decembra v Dubaji. V rámci nej má byť predstavené trio telefónov, medzi nimi možno aj práve nový top model

6. novembra 2018

Na webe sa objavili nové rendery, ktoré majú detailne zachytávať chystanú vlajkovú loď od HMD Global – model Nokia 9. Alebo možno pôjde o označenie Nokia 9 PureView? HMD Global už disponuje príslušnou ochrannou známkou.

Nokia 9 fotogaléria / 8
Na obrázku je údajná podoba mobilu Nokia 9 ako ho prezentuje OnLeans. Zdroj: @OnLeans / 91Mobiles

6. novembra 2018

Telefón má vraj kódové označenie „Olympic“. Podľa všetkého tým odkazuje na päticu senzorov hlavného fotoaparátu. Operačným systémom má byť Android Pie, prítomné má byť aj bezdrôtové nabíjanie. Čo naznačuje sklenenú zadnú stranu.

Nokia 9 fotogaléria / 8
Údajná podoba modelu Nokia 9 podľa OnLeans / 91Mobiles. Zdroj: @OnLeans / 91Mobiles

7. septembra 2018

Nokia 9 má pútať pozornosť predovšetkým hlavným fotoaparátom vzadu, ktorý ponúkne päticu senzorov. Dostupné sú pomerne detailné fotografie telefónu. Naznačujú, že vzadu neponúkne snímač odtlačkov prstov. Bude tak podľa všetkého integrovaný v displeji. V útrobách by sme mali nájsť osemjadrový Snapdragon 845.

Nová Nokia s nevšedným fotoaparátom. fotogaléria / 8
Údajná Nokia 9 s nevšedným fotoaparátom. Aj preto sa má nazývať Olympic. Zdroj: quan.ithome.com

Nokia 9 ešte nebola oficiálne predstavená. Všetky informácie v tomto článku sú iba klebety a dohady.

Diskusia 14 Príspevkov