11.9.2018 13:00 | Nositeľná elektronika

Nové smarthodinky budú mať oveľa lepšiu výdrž. Qualcomm predstavil Snapdragon Wear 3100

Nový Snapdragon Wear 3100 sa zameriava predovšetkým na zníženie spotreby energie.
Nový Snapdragon Wear 3100 sa zameriava predovšetkým na zníženie spotreby energie. Zdroj: XDA Developers

Qualcomm stavil na architektúru s troma typmi procesorových jadier, novou správou napájania a lepšou integráciou s operačným systémom.

Spoločnosť Qualcomm oficiálne predstavila evolúciu svojej mobilnej platformy Snapdragon Wear pre inteligentné zariadenia. Na svet prišiel Snapdragon Wear 3100 a sľubuje predovšetkým lepšiu výdrž na jedno nabitie aj s batériami súčasných veľkostí. Téme sa venoval web XDA Developers.

Výrazné zlepšenie v porovnaní s predchodcom

Novinka je nasledovníkom Snapdragonu Wear 2100 a v porovnaní s ním zvyšuje výdrž zo 4 na celých 12 hodín používania. Samozrejme, presné čísla závisia aj od ďalších faktorov, ako napríklad veľkosť batérie, rozlíšenie displeja a ďalšieho pripojeného hardvéru. Ide tak o orientačné hodnoty.

Aktualizácia pre hodinky neprináša revolučné novinky
Čítajte aj Pred hodinkami či náramkami stoja nové výzvy, trh vedú Apple a Xiaomi

Snapdragon Wear 3100 by mal mať spotrebu nižšiu až o 67 % v najúspornejšom režime a o 49 % pri určovaní polohy. Ostatné činnosti by mali byť tiež menej energeticky náročnejšie, konkrétne rozpoznávanie hlasu o 43 %, aktualizácia hodín o 35 %, prehrávanie MP3 súborov o 34 % a hlasový prenos cez Bluetooth a WiFi o 13 %.

Dve hlavné novinky

Snapdragon Wear 3100 je založený na architektúre Big-Small-Tiny. To znamená, že je vybavený štvoricou výkonných procesorových jadier A7 (Big), integrovaným DSP procesorom (Small) a novým úsporným koprocesorom QCC1110 (Tiny). A práve nový koprocesor je spolu s novým podsystémom správy napájania (PMW3100) zodpovedný za vylepšenia v oblasti spotreby.

Architektúra novej platformy Snapdragon Wear 3100. fotogaléria / 3
Architektúra novej platformy Snapdragon Wear 3100. Zdroj: XDA Developers

Podľa dát Qualcommu sú totiž inteligentné hodinky používané úplne inak ako smartfóny. Ich procesor je vraj aktívne využívaný iba 5 % času, zatiaľ čo zvyšných 95 % času strávia hodinky v pohotovostnom režime.

Zameraním sa tak stali komponenty, ktoré majú potenciál zlepšiť práve dlhodobú výdrž v úspornom režime. Koprocesor QCC1110 bol vo vývoji dva roky a funguje spomínaných 95 % času. Fyzicky je veľmi malý (plochou len 21 mm2) a spotrebúva 20-násobne menej energie ako plnohodnotný procesor v hodinkách. Má špeciálne navrhnutú pamäť RAM a operačný systém. Fungovať dokáže aj samostatne, na platforme Snapdragon Wear 3100 je ale párovaný s aplikačným procesorom.

Integrovaný obvod na správu napájania PMW3100 bol novej, menej energeticky náročnej platforme prispôsobený. Medzi najdôležitejšie novinky patrí duálna architektúra pre displej, ktorá umožní samostatné napájanie z koprocesora aj z aplikačného procesora.

Integrácia s Wear OS

Qualcomm takisto pri vývoji úzko spolupracoval s Googlom, aby Snapdragon Wear 3100 prispôsobil operačnému systému Wear OS a bol čo najviac flexibilný. Pre ďalšiu generáciu inteligentných hodiniek tak boli pripravené tri módy.

Snapdragon Wear 3100 dokáže fungovať v troch režimoch. fotogaléria / 3
Snapdragon Wear 3100 dokáže fungovať v troch režimoch. Zdroj: XDA Developers

Režim „Enhanced Ambient Mode“ je určený pre štýlové a módne hodinky, „Dedicated Sports Experiences“ pre športové hodinky s hŕbou senzorov a zaznamenávaním aktivity a „Traditional Watch Mode“ ako super-úsporný režim. Najzaujímavejší je práve posledný spomínaný režim, nakoľko by mal umožniť zobrazovanie času a dátumu s tým, že vypne operačný systém. Pri 20 % batérie tak teoreticky ponúkne až týždeň výdrže, pri plnom nabití celý mesiac.

V troch variantoch

Snapdragon Wear 3100 bude dodávaný pre tri rôzne druhy hodiniek. Dostupné budú samostatné verzie pre zariadenia využívajúce Bluetooth a WiFi, GPS a tiež 4G LTE. Spomínané sú takisto vylepšenia mobilného modemu a NFC čipu.

Počiatoční partneri využívajúci novú platformu majú byť Fossil Group, Louis Vuitton a Montblanc. Počas prezentácie boli uvedené aj hodinky Montblanc Summit 2 s novým Snapdragonom.

Diskusia 0 Príspevkov