24.4.2018 07:05 | Hry a konzoly

Aktualizované Veľké porovnanie: Je lepšie PlayStation 4 Pro alebo Xbox One X

Ktorá konzola sa viac oplatí, PlayStation 4 Pro alebo Xbox One X?
Ktorá konzola sa viac oplatí, PlayStation 4 Pro alebo Xbox One X? Zdroj: Redakcia

Ktorá aktuálna top konzola je lepšia? Rozhodnutie nestojí iba na cene a hardvéri, ale je aj o vyspelosti celej platformy.

Porovnanie PS4 Pro vs Xbox One X / Oplatí sa kúpiť staršiu konzolu? / Ktorá konzola ponúka lepšie služby? / Porovnanie multimediálnych schopností / Kúpa Xbox z bazáru

Svetu konzolového hrania dnes vládnu dvaja hráči. Microsoft Xbox One X drží titul najvýkonnejšej konzoly súčasnosti. Na krk mu však dýcha Sony s konzolou PlayStation 4 Pro, ktorá ťaží z pevných základov platformy a silnej tradície.

Ktorá platforma a ktorá konzola je teda lepšia a ktorá sa dnes viac oplatí? Pozreli sme sa na to z viacerých pohľadov.

Exkluzívne hry, základ dobrej konzoly

Štandardne je konzola prezentovaná súčasne s hrami, ktoré by vás mali presvedčiť o jej výkone, možnostiach a uľahčiť vám tak rozhodovanie. Tieto tituly zväčša bývajú exkluzívne, pre inú platformu ich teda nezoženiete, prípadne prídu až s veľkým časovým odstupom.

Práve exkluzivity sú doménou Sony PlayStation. Celá platforma si zakladá na jedinečných tituloch a partnerstvách Sony so svetovými vývojármi. Kúpou konzoly PlayStation 4 Pro si novinky vychutnáte či už na Full HD televízore alebo na poriadnej 4K obrazovke vo vyššej kvalite a so stabilnejším snímkovaním.

Pred kúpou PlayStation 4 Pro odporúčame pozrieť si niektoré herné ukážky z týchto titulov: Horizon Zero DawnGod of War, Detroit: Become Human, Spider-Man či dvojicu akčných adventúr The Last of Us Remastered a Until Dawn. Tieto hry aktuálne považujeme za najzaujímavejšie.

Horizon Zero Dawn posunul grafické spracovanie a hrateľnosť na nový level. fotogaléria / 11
Horizon Zero Dawn posunul grafické spracovanie a hrateľnosť na nový level. Zdroj: PlayStation Store

Nejde len o posúdenie technického stavu, ale aj o celkovú kvalitu hry, a teda jej hrateľnosť. Jednoznačne môžeme tvrdiť, že Sony si dáva patrične záležať na svojich najväčších exkluzívnych hrách.

Microsoft na začiatku života súčasnej generácie konzoly exkluzivitami veľmi neočaril. Po neslávnom štarte však vydal nové, perspektívne tituly a doplnil ich niekoľkými novými značkami. Väčšina z nich dostala aj aktualizáciu pre Xbox One X, ktorá vylepšila ich vizuálnu stránku.

Pred kúpou Xbox One X odporúčame pozrieť si niektoré herné ukážky z týchto titulov: Quantum Break ťaží z filmového spracovania príbehu, Forza Motosport 7 sa zameriava na širokú ponuku vozidiel a realistickejší jazdný model. Forza Horizon 4 zase stavila na arkádový štýl pretekov. Hra Gears of War 4 posunula tradičný príbeh do novej roviny a jedinečný titul Cuphead ukázal svetu to, čo tu ešte nebolo. Opäť, nejde o kompletný zoznam exkluzivít, ale tie hry, ktoré v súčasnosti považujeme za najzaujímavejšie pre danú platformu.

Okrem týchto hier vydal Microsoft aj zopár ďalších, no aktuálne Xbox One X nestavia len na exkluzívnom obsahu (hoci práve ten využíva potenciál hardvéru najlepšie). Skôr sa sústredí na širokú podporu vývojárov tretích strán.

Zhodnotenie: Pri porovnaní exkluzívnych titulov vychádza platforma PlayStation lepšie než Xbox. Ponúka viac hier, ktoré sú lepšie prepracované a majú dlhú tradíciu. Situácia na platforme od Microsoftu sa ale postupne zlepšuje a vôbec nie je vylúčené, že o rok či dva už bude v tejto disciplíne remíza.

Spätná kompatibilita a podpora vývojárov

Spätná kompatibilita bola donedávna na konzolách len túžbou nejedného hráča vlastniaceho staršie tituly z minulých generácií konzol. Avšak posledné roky ukazujú výrazný posun v tejto oblasti aj vďaka podpore herných vývojárov. Medzi PlayStation a Xboxom však vzniká priepastný rozdiel, k spätnej kompatibilite totiž majú rozdielny prístup.

Sony očividne nepovažuje spätnú kompatibilitu za potrebnú. Jedným z dôvodov je náročná emulácia titulov z prostredia PlayStation 3 na PlayStation 4. Avšak, možno trochu prekvapivo, na najnovšej konzole možno hrať niektoré tituly z ešte staršieho PlayStation 2. Problémom však je, že aj keď ste ich kedysi vlastnili, teraz je potrebné si ich opätovne zakúpiť. Ide pritom o viac než 50 hier.

Microsoft zašiel ďalej a na spätnej kompatibilite riadne zapracoval. Dokonca niektoré klasiky z čias prvého Xboxu a Xboxu 360 si môžete zahrať na Xboxe One X v 4K rozlíšení a so stabilnejším snímkovaním.

Halo 3 či Fallout 3 vyzerajú na Xbox One X podstatne lepšie (zdroj: DigitalFoundry):

Napríklad Halo 3, Fallout 3, Assassin‘s Creed, Forza Horizon, Zaklínač 2, Crimson Skies: High Road to Revenge, Star Wars: Knights of the Old Republic, Ninja Gaiden Black a mnohé ďalšie vám príjemne oživia herné spomienky. Najnovším vylepšeným titulom je stále populárny Red Dead Redemption.

V podstate tak získate remaster starej hry bez nutnosti ďalšej platby za aktualizáciu. Po celkovom zhrnutí vrátane platforiem Xbox 360 a Xbox sa dostávame k počtu takmer 500 titulov, ktoré aj bez aktualizácie na Xboxe One X vyzerajú krajšie a ponúkajú stabilnejšie snímkovanie. Teda ak vlastníte jednu z uvedených hier v diskovej či digitálnej podobe, neváhajte a vyskúšajte ju novej konzole. Aj bez 4K balíčka bude hra vyzerať lepšie a pôjde plynulejšie.

Z pohľadu podpory vývojárov si na PlayStation 4 Pro môžete zahrať viac než sto vylepšených hier ponúkajúcich vyššiu kvalitu obrazu a stabilnejšie snímkovanie. No zistiť presný počet či nájsť oficiálny zoznam aktualizovaný priamo spoločnosťou Sony sa nám nepodarilo. Pritom by to mala byť základná informácia voľne dostupná pre prípadných záujemcov prechádzajúcich z pôvodnej konzoly.

VIDEO - Ako funguje Boost Mode na PlayStation 4 Pro?

Na rozdiel od Sony, Microsoft pravidelne aktualizuje zoznam titulov optimalizovaných pre výkonnejšiu verziu svojej konzoly. Na Xbox One X si môžete zahrať viac než 300 vylepšených hier vrátane počinov z Xbox 360 a pôvodného Xbox. Nechýba ani bližší popis špecifikujúci na čo sa vývojári zamerali a ako využil extra výkon novej konzoly.

V zásade teda platí, že hra, ktorá bola vydaná na Xbox One a súčasne aj na PlayStation 4 s podporou ich výkonnejších verzií, bude bežať na Xboxe One X vo vyššom rozlíšení, s lepšími alebo minimálne totožne kvalitnými textúrami a lepším alebo minimálne rovnakým snímkovaním. Nehovoriac o tom, že niektoré hry ponúkajú aj viacero grafických režimov. Ukážkovým príkladom je Rise of the Tomb Raider, Gears of War 4 či Monster Hunter: World.

Popis: Jedna z najlepších hier na Xbox One X s pestrou ponukou grafických možností. fotogaléria / 11
Jedna z najlepších hier na Xbox One X s pestrou ponukou grafických možností. Zdroj: DigitalFoundry

Zhodnotenie: V oblasti spätnej kompatibility Xbox One X jednoznačne vedie pred konkurenčnou PlayStation 4 Pro. Umožňuje hrať viac starších hier a vyhráva aj v kvalite aktualizácií pre staršie a nedávno vydané tituly. Sony síce situáciu čiastočne zachraňuje možnosťou hrania niektorých titulov z PlayStation 2, avšak Microsoft je v tejto disciplíne o krok ďalej. V prípade vylepšených titulov pre PlayStation 4 Pro chýba oficiálny zoznam so základnými informáciami, čo tiež neprospieva prehľadnosti.

Technický stav

Ako ste už určite zachytili, Microsoft prezentuje Xbox One X ako najvýkonnejšiu konzolu. A v tomto prípade nejde iba o marketing, výkonnejší skutočne je. Na ilustráciu nám poslúži nižšie zobrazená tabuľka. Xbox je v každom riadku hardvérových špecifikácií lepší ako konkurent zo Sony. Síce veľkosť pevného disku je totožná, no mnohé testy ukázali rýchlejšie načítavanie totožných hier práve na Xboxe One X.

 

PlayStation 4 Pro

Xbox One X

Procesor

2,1 GHz 8-jadrový AMD CPU (upravený)

2,3 GHz 8-jadrový AMD CPU (upravený)

Grafická karta

Integrovaná AMD grafika s výkonom 4,2 teraflopov

Integrovaná AMD grafika s výkonom 6 teraflopov

Operačná pamäť

8 GB GDDR5

12 GB GDDR5

Úložisko

1 TB HDD

1 TB HDD (vylepšený)

Optická mechanika

Blu-ray/DVD

4K HDR Blu-ray/DVD

 

Rozmery

327 x 295 x 55 mm

300 x 240 x 60 mm

Hmotnosť

Cca 3,3 kg

Cca 3,8 kg

Porty

HDMI 2.0a out, 3x USB 3.1

HDMI 2.0a in/out, 3x USB 3.0, S/PDIF, IR out

Už od predstavenia PS4 Pro prízvukovalo Sony nárast výkonu. Daňou za to sú však väčšie rozmery – konkrétne 295 × 55 × 327 mm. PS4 Pro sa po stránke dizajnu nesie v duchu svojho predchodcu, no aj napriek tomu sme sa dočkali niekoľkých zmien.

Xbox One X pôsobí kompaktnejšie fotogaléria / 11
Xbox One X pôsobí kompaktnejšie Zdroj: Marek Hudák

V prvom rade si všimneme, že telo konzoly je teraz tvorené tromi „poschodiami“, pričom u predchodcu boli iba dve. Tlačidlá na zapnutie zariadenia a vybratie disku už nie sú dotykové, ale fyzické, takže nám nehrozí omylné zapínanie konzoly.

Pôvodný Xbox One bol veľký a ťažký, navyše bol dodávaný s mohutným externým adaptérom. To už ale dnes neplatí. Xbox One X je výrazne menší a má krajší dizajn. Celkové rozmery sú 300 x 240 x 60 mm, pričom hmotnosť je 3,8 kilogramu. V porovnaní s PlayStation 4 Pro je Xbox One X menší, úplný drobček to ale stále nie je.

Ovládače sú kompatibilné aj s pôvodnými verziami konzol. fotogaléria / 11
Ovládače sú kompatibilné aj s pôvodnými verziami konzol. Zdroj: Marek Hudák

Počas úvodných hodín zoznamovania sa s novou konzolou nás najviac potešila funkcia sieťového prenosu dát. Mnohé Xbox One X Enhanced aktualizácie sme si stiahli už na konzole Xbox One, čo nám umožnilo jednoducho preniesť celé hry na Xbox One X prostredníctvom domácej siete. Neboli sme teda nútení zaťažovať poskytovateľa internetu.

VIDEO - Microsoft ponúka jednoduchý návod ako si uľahčiť prechod na Xbox One X:

Interný harddisk konzoly Xbox One X by mal byť tak, ako aj v prípade základnej verzie Xbox One len 5 400 otáčkový, no v praxi to nie je žiadna tragédia. Načítavanie vylepšených hier so 4K UHD rozlíšením pomerne rýchle a vo väčšine prípadov rýchlejšie ako na konkurenčnej konzole PlayStation 4 Pro.

Napríklad najnovší Assassins Creed: Origins bez aplikovanej 4K aktualizácie bol načítaný na konzole Xbox One X za približne 36 sekúnd v porovnaní s 1 minútou na modeli „S“. V prípade menšej hry Super Lucky's Tale Xbox One X dokázal aj s aplikovanou 4K aktualizáciou predbehnúť konzolu Xbox One o približne 10 sekúnd. Podobne priepastný rozdiel je aj pri hre GTA V. Xbox One X zvládlo hru načítať za polovicu času v porovnaní s Xbox One S a o približne 30 sekúnd skôr ako PlayStation 4 Pro. Zaujímavé testy načítavania hier na PS4 Pro nájdete vo videu od DigitalFoundry.

VIDEO - Výber zopár porovnaní načítania hry na Xbox One X a na pôvodnej verzii:

Nečakajte len hrubú silu

Spolu s výkonom sa podarilo do konzoly Xbox One X natlačiť aj nemálo užitočných funkcií – napríklad podporu technológie FreeSync od spoločnosti AMD zabezpečujúcu obraz bez trhania na podporovaných monitoroch. Ak hra bude „bežať“ na nestabilnom snímkovaní, umne navrhnutá technológia sa tomu prispôsobí a zabezpečí plynulý herný zážitok.

Nechýba ani nahrávanie herných klipov počas hrania v 4K rozlíšení a v 60 snímkach za sekundu (fps). PlayStation 4 Pro ponúka len Full HD v 30 fps.

VIDEO - Podpora super-samplingu prišila už aj na PlayStation 4 Pro:

Obe konzoly podporujú tzv. super-samplingu, ktorý ocenia hráči s Full HD televízormi. Technológia zmrští obraz pôvodne vygenerovaný vo vyššom rozlíšení do 1 920 × 1 080 pixelov a pridá dodatočné vyhladenie. Obraz bude krajší, ostrejší a sýtejší.

Technológiu nedávno aplikovalo aj Sony do svojej výkonnejšej konzoly. Na základe analýz viacerých zahraničných webov však nedosahuje taký vysoký stupeň vyhladenia ako jej konkurent. Okrem toho Microsoft chystá ďalší tromf v podobe uvedenia natívneho 2K rozlíšenia (2 560 × 1 440 pixelov).

Sony však jednoznačne vyhráva na poli virtuálnej reality so svojím zariadením PlayStation VR, ktorý najlepšie funguje práve s PlayStation 4 Pro. Pravidelne vydávané tituly sa snažia ukázať hráčom potenciálnu budúcnosť hrania. Oplatí sa vyskúšať hry ako Superhot VR, Until Dawn: Rush of Blood či Rigs. Rátajte však s komplikovanou inštaláciou plnou káblov a krabíc.

VIDEO - Stojí PlayStation VR skutočne za to?

Microsoft sa do virtuálnej reality nehrnie a zameriava sa viac na podporu klávesnice a myši, ktorá by mala prísť už čoskoro spolu s novou verziou populárneho ovládača Elite.

Zhodnotenie: PlayStation 4 Pro z pohľadu hardvérových parametrov aj celkového výkonu ťahá za kratší koniec. Načítavanie hier na PS4 trvá dlhšie a obraz na Xboxe je krajší. Xbox One X je navyše kompaktnejší. No konzole od Microsoftu stále chýba podpora virtuálnej reality. Práve VR je oblasť, kde Sony úplne dominuje. Microsoft sa zase zameriava na svoj podarený Elite ovládač a podporu klávesnice a myši. Teda postupné prepájanie s počítačovou divíziou.

Xbox Game Pass a PlayStation Now

Či už platené alebo voľne dostupné služby na súčasných konzolách ponúkajú hráčom ďalšie možnosti, ako si užiť ich obľúbené hry a spoznať zároveň zopár starších no zaujímavých titulov.

 

PlayStation Now

Xbox Game Pass

Počet hier

<700

>200

Hranie off-line

Áno (PS2 a PS4 tituly)

Áno

Cena za mesiac

20 dolárov / 13 libier

10 eur

Práve vyššie spomínaná spätná kompatibilita na Xbox One si nevyžaduje mesačné predplatné, čo prispelo k tomu, že si získala srdcia odvekých fanúšikov platformy a oživila niektoré (už takmer zabudnuté) herné značky.

Ďalším významným projektom z portfólia platformy Xbox One je jednoznačne Game Pass. Služba formou 10-eurového mesačného predplatného ponúka už takmer 250 hier. Nenájdete medzi nimi úplne najnovšie tituly vývojárov tretích strán, no získate širokú ponuku titulov rozrastajúcich sa na mesačnej báze. Môže sa však stať, že na začiatku niektorých mesiacov už zopár titulov nebude dostupných. Niektoré tituly si je možne vďaka službe Xbox Play Anywhere zahrať aj na počítači s Windows 10.

Game Pass sa snaží prilákať viacero hráčov pridávaním exkluzívnych hier v deň ich vydania. fotogaléria / 11
Game Pass sa snaží prilákať viacero hráčov pridávaním exkluzívnych hier v deň ich vydania. Zdroj: Xbox

Medzi najnovšie lákadlá patrí napríklad Quantum Break, Halo: The Master Chief Collection či čerstvá exkluzivita Forza Horizon 4 (od 2. októbra), ktoré vyniknú predovšetkým na konzole Xbox One X.   

Práve všetky exkluzívne hry pre Xbox One budú zaradené do programu v deň ich vydania, čo znamená, že si budete môcť vyskúšať najnovšie tituly vydávané pod hlavičkou firmy Microsoft za výhodnú cenu. Tieto tituly nebudú zo služby odstránené, ako to niekedy býva pri tituloch vydávaných inými spoločnosťami.

Konkurenčnou službou na strane Sony je PlayStation Now s dvojnásobnou výškou predplatného. Služba ponúka stovky titulov knižnice PlayStation 3 a PlayStation 4 formou streamu, prístupného buď na počítač, alebo na konzolu PlayStation 4. PlayStation 4 a 2 hry je po najnovšej aktualizácii možné hrať už aj off-line na konzole PS4.

Aj bez nutnosti vlastnenia konzoly si teda môžete zahrať niektoré exkluzívne tituly priamo na počítači, avšak v maximálnej kvalite len 1 280 × 720 pixelov s miernym oneskorením z dôvodu hrania hry cez internet s pripojením na vzdialený server.

VIDEO - PlayStation Now sa pýši stovkami titulov:

Takýmto spôsobom sa vyhnete pravidelným aktualizáciám hier a prípadnému nedostatku miesta na pevnom disku. Chýbajú však veľké tituly od vydavateľov ako Electronic Arts, Ubisoft a Activision, no v ponuke nájdete Until Dawn, Read Dead Remption, Uncharted 3 či BioShock Infinite. Veríme, že Sony časom vylepší službu aspoň o Full HD rozlíšenie, keďže HD je už skutočne príliš staromódne.

Služba však stále nie je podporovaná na Slovensku, čoho dôsledkom je nutné vytvoriť si napríklad britský či americký účet a platiť mesačné predplatné v dolároch alebo librách. Na počítači sa taktiež budete musieť pripojiť cez novovytvorený zahraničný účet.

Zhodnotenie: PlayStation Now sa pýši stovkami titulov z čias éry PlayStation 3, no nechýbajú ani klasické tituly PlayStation 4, vylepšené pre výkonnejšiu konzolu. Nechýba ani off-line hranie. Aj Xbox Game Pass umožňuje stiahnutie ponúkaných titulov priamo na konzolu, navyše s polovičnou mesačnou cenou a zárukou pridávania všetkých novovydaných exkluzívnych titulov. Počet ponúkaných hier však hrá v prospech Sony.

EA Access, Game Preview a Xbox Play Anywhere

V prípade dvojice zmieňovaných platforiem sa nevyhnete príplatku za možnosť hrania hier v režime viacerých hráčov. Sony PlayStation Plus členstvo na 12 mesiacov kúpite na Slovensku už od 52 eur. Xbox Live Gold členstvo na celý rok začína na sume 45 eur.

Výhodou je, že v rámci predplatného obe spoločnosti ako bonus pridávajú mesačne ďalšie hry zadarmo. V prípade PlayStation Plus dostanete minimálne dvojicu hier hrateľných na PlayStation 4 rozšírenú o tituly na PlayStation 3 a PlayStation Vita. Niektoré z nich si dokonca môžete zahrať aj na súčasnej konzole PlayStation 4.

Xbox Live Gold ponúka dva tituly pre Xbox One a dva pre Xbox 360, ktoré sú však vďaka programu spätnej kompatibility dostupné aj pre novšiu konzolu.

Stabilné obohacovanie vašej hernej knižnice na mesačnej báze. fotogaléria / 11
Stabilné obohacovanie vašej hernej knižnice na mesačnej báze. Zdroj: The Bitbag

Zatiaľ výhradne pre konzolu od Microsoftu je dostupný tzv. EA Access. Za poplatok 25 eur ročne ponúka všetky hry vydavateľa Electronic Arts, avšak najnovšie tituly prichádzajú do ponuky s niekoľkomesačným oneskorením. V službe je napríklad dostupný Titanfall 2 s veľmi vydarenou aktualizáciou na Xbox One X. Hry sa sťahujú priamo do konzoly, ako aj v prípade služby Xbox Game Pass.

Hodnotnou službou Xboxu je aj Game Preview alebo hry s predbežným prístupom známym ako „early access“ z populárneho Steamu. Napríklad hit PUBG vyšiel práve v tomto programe a pravidelne doň vstupuje množstvo ďalších hier snažiacich sa získať priazeň hráčov nízkou cenou, ktorá sa nezmení ani po prejdení do plnej verzie. Okrem toho ponúka vývojárom rozšírené možnosti vylepšovať hry na základe ohlasov komunity.

VIDEO - PUBG využilo potenciál programu Game Preview naplno:  

Poslednou významnou službou platformy Xbox One je Xbox Play Anywhere. Služba umožňuje hranie digitálne zakúpenej hry ako na počítači so systémom Windows 10, tak aj na konzole. V praxi to znamená, že zakúpením jednej kópie na jednom konkrétnom profile sa sprístupní na dvoch platformách, pričom nechýba ani „cross-play“, teda prepojenie hráčov medzi počítačom a konzolou.

Obdobnou funkciou disponuje aj Sony. PlayStation 4: Remote Play vám umožní streamovať hry na PS Vita, PlayStation TV systém, počítač so systémom Windows či macOS alebo na Xperia Smartphone či Xperia Tablet. Streamovaním hry na počítač (Windows 10) disponuje aj Xbox One. Je nutné ale brať na vedomie kvalitu a stabilitu internetového pripojenia.

Zhodnotenie: Obe konzolové platformy sprístupňujú multiplayer iba za príplatok, pričom ceny sú podobné. V oblasti ďalších služieb jednoznačne vyhráva Xbox. Jednoducho preto, že PlayStation porovnateľným portfóliom nedisponuje a zatiaľ nič nenasvedčuje blížiacej sa zmene. Pritom možnosť hrania hier knižnice EA Access by ocenil nejeden fanúšik platformy od Sony.

Cena a používateľské rozhranie

Pri grafike používateľského rozhrania sa Sony už celé roky drží osvedčeného štandardu. Stavia na tradícii, prehľadnosti a jednoduchosti. A, čo je dôležité, nepripravuje hráčom šoky po stiahnutí najnovšej aktualizácie. To sa ale nedá povedať o Xboxe, ktorý svoje prostredie za poslednú dobu viackrát „divoko“ zmenil. To sa nestretávalo s pozitívnou odozvou od hráčov.

V súčasnosti Xbox One využíva obdobu operačného systému Windows 10, ktorú už konečne možno označiť za podarenú. Pravdepodobne na konzole Xbox One nebude už prechádzať žiadnou radikálnou zmenou a budú pribúdať už iba nové funkcie.

VIDEO -  Zmeny používateľského rozhrania výrazne urýchlili prehliadanie dashboardu:

Veľmi dôležitá je pre každého kupujúceho cena. Aj tu bol pritom veľmi zaujímavý vývoj. PlayStation 4 Pro, vydaná v obchodoch už počas jesene 2016, spadla zo štartovacích 400 eur na približne 380 eur bez zaujímavých balení s hrami. Tie sú predstavované a tlačené do popredia predovšetkým počas vianočného obdobia. Počas roka sa vyskytujú menej, ponuka balíčkov pri PlayStation nie je veľmi bohatá.

V prípade Xboxu One X je situácia trochu iná. Už po pár mesiacoch od vydania konzoly koncom minulého roka spadla jej cena z pôvodných 500 eur na 420 eur. Ponuka balení s hrami je aj „mimo sezóny“ podstatne bohatšia ako u konkurencie. Napríklad za menej než 480 eur nájdete set konzoly Xbox One X s dvojicou hier Forza Horizon 4 a Forza Motorsport 7.

Zhodnotenie: V súčasnosti si PlayStation 4 Pro drží cenu pomerne vysoko aj po takmer roku a pol od jeho vydania. Výrazné zmeny nezasiahli ani používateľské rozhranie, na ktoré je už početná komunita zvyknutá a nepotrebuje zásadnejšie zlepšovanie. Na strane Xbox One X je situácia odlišná. Prostredie sa v minulosti často menilo, teraz sa už ale (pravdepodobne) stabilizovalo. Aj keď je základná Xboxu vyššia, obchody ponúkajú počas celého roka viac zaujímavých balíčkov s hrami.

Na čo sa môžeme tešiť

Výkon Xbox One X je pre Microsoft silnou zbraňou. Umožňuje mu prezentovať najväčšie exkluzívne tituly. Nábeh novej konzoly však bol pomalší. V dôsledku toho bol rok 2017 z pohľadu hier pre platformu Xbox One pomerne skromný a Sony bez väčšej námahy totálne porazilo konkurenciu „trojáčkovými“ titulmi. Teraz sa ale situácia môže pomaly začať obracať.

V tomto kalendárnom roku /vyhodiť bude/ Sony na PlayStation 4 Pro prezentuje dlho očakávaný God of WarDetroit: Become Human a aj nového Spider-Mana.

Okrem toho môžeme už začiatkom budúceho júna očakávať kopec noviniek na tradičnej hernej výstave E3.

Už teraz je zrejmé, že Sony sa orientuje na tituly s hlbokým príbehom stavaným pre jedného hráča bez výraznej vložky v podobe režimu pre viacerých hráčov.

VIDEO -  Detroit: Become Human zaujal nejedného fanúšika hier s pútavým príbehom:

Xbox prináša nové tituly v duchu svojej stratégie „hry ako služba“. Príkladom je už vydané Sea of Thieves, očakávané Stay of Decay 2 a ustavične odkladaný Crackdown 3. Okrem toho nás tento rok potešila Forza Horizon 4 a v priebehu budúceho roka môžeme očakávať /preklep/ nové Gears of War.

Microsoft má intenzívne investovať do takzvaných „first party štúdií“, s čím prichádzajú už prvé dohady. Spomína sa nový diel série Perfect Dark, Fable 4 a nový Mech Assault. Okrem toho nás Microsoft počas tohtoročnej E3 prekvapili mnohými akvizíciami, a to dosť veľkými.

VIDEO - Stay of Decay 2 sľubuje prepracovaný kooperačný režim so širokou paletou možností:

Microsoft údajne zazerá po Electronic Arts, Valve a PUBG Corporation. Najpravdepodobnejšou by mohla byť tretia možnosť, no kým na povrch nevyjdú bližšie informácie, môžeme iba špekulovať.

Zhodnotenie: Kým minulý rok z pohľadu dostupnosti nových hier na celej čiare vyhralo Sony, situácia sa už pomaly začína obracať. Výkon Xbox One X je pre vývojárov veľké lákadlo, a každý z nich chce ukázať, čo ich hra po grafickej stránke dokáže. A práve to ide najlepšie na výkonnejšej konzole. Aj to je dôvod, prečo sa v tomto momente nedá jednoznačne povedať, ktorú platformu čaká žiarivejšia budúcnosť z pohľadu dostupných hier.

Výsledok: Treba vnímať celok, nie iba časť

Z pohľadu predajov aj hráčskej základne aktuálne trhu s konzolami dominuje platforma PlayStation 4. Vďačí za to najmä každoročnej bohatej nádielke kvalitných exkluzívnych titulov zameraných na prepracovaný režim pre jedného hráča. Aj keď PlayStation 4 Pro, ako hardvérová aktualizácia pôvodnej konzoly, nepriniesla drastický nárast výkonu, aj tak si získala mnohých hráčov a pripravila nasledujúcu generáciu na 4K rozlíšenie.

PlayStation ako platforma však zaostáva na poli služieb a prístupu k zákazníkom. Chýba prepracovaná spätná kompatibilita či obľúbená služba EA Access.

VIDEO - Čo môžeme očakávať od novej generácie PlayStation?

Microsoft má trošku iný prístup. Xbox One X sa snaží predávať ako zariadenie, na ktorom si zahráte hry v najlepšej možnej kvalite spomedzi konzol. To, že neklame, dokazujú aj mnohé analýzy a testy. Xboxu sa tiež vydarila stávka na hru PUBG a zároveň stavia na projektoch s dlhším životným cyklom ako napríklad na Sea of Thieves či na kooperačnom titule Stay of Decay 2.

VIDEO - Tohtoročná E3 bola pre Microsoft kľúčová:   

Výkonnému hardvéru však chýbajú exkluzívne kúsky, ktoré by z neho vyťažili úplné maximum. Ukážkovým príkladom je Forza 7, ktorá beží na Xboxe One X v 4K UHD rozlíšení a v čistých 60 snímkach za sekundu. Hry, ktoré naplno využívajú potenciál hardvéru, by sa mali objaviť až v druhej polovici tohto roka.

Pýtate sa, ktorá konzola je teda lepšia? Na tomto mieste vám to nepovieme jednoznačne. Ako ukázalo aj naše porovnanie, „premenných“, ktoré treba zvážiť, je omnoho viac. Jedna vec je ale istá. Pokiaľ sa v súčasnosti rozhodujete o kúpe novej, výkonnej konzoly, určite by ste nemali brať do úvahy iba vstupnú cenu. Pri samotných konzolách je rozdiel menej ako 50 eur. To síce nie je málo, ale pri takej investícii by to ani nemala byť rozhodujúca čiastka. Navyše, jeden dobrý balíček s hrami dokáže rozdiel ešte zmenšiť.

Oveľa viac by ste sa mali zaujímať o dostupnosť herných titulov (a sérií), ktoré sú pre vás ako hráča zaujímavé. Určite sa pozrite aj na ponuku služieb na jednotlivých platformách, ceny členstiev „online kluboch“ a dostupné príslušenstvo, ktoré môže hranie obohatiť. Toto všetko sú plne individuálne disciplíny, ktorých dôležitosť si musí každý hráč zhodnotiť sám.

Na článku spolupracovali Adam Harmada a Ján Trangel.

Diskusia 91 Príspevkov