23.10.2018 13:30 | Tipy a triky

Top Máte plný Gmail či Google Disk? Ako sa rýchlo zbavíte zbytočností

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)
Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Zdroj: Shutterstock

Spoločnosť ponúka pre všetky svoje služby iba 15 GB bezplatného úložiska. Čo robiť, keď to už nestačí?

Článok z 11.10.2017 sme doplnili a opäť zaradili do vydania.

Portfólio produktov firmy Google už dávno nie je tvorené iba vyhľadávačom či e-mailovou schránkou. Množstvo služieb, ktoré táto spoločnosť ponúka takpovediac „pod jednou strechou“, ale zdieľa spoločný úložný priestor. Hovoríme o Google Disku, na ktorom máte bez platenia k dispozícii „iba“ 15GB úložisko.

A hoci sa to môže zdať viac než dosť na obyčajné e-maily či fotografie, dlhodobí používatelia vám dosvedčia opak. Prirátajte k tomu tiež priamy prístup do cloudu, kde si možno ukladať a zálohovať ľubovoľné súbory, a máte recept na menšiu katastrofu – aj napriek tomu, že ponuka Googlu patrí v súčasnosti medzi najštedrejšie.

Ak stránka s údajmi o spotrebe už vo vašom prípade zobrazuje iba plný koláč, je zrejme čas na menšie upratovanie. Aké sú teda možnosti na vyriešenie problémov s nedostatkom miesta?

15 GB miesta pre všetky e-maily, súbory a fotografie nie je vyslovene veľa fotogaléria / 3
15 GB miesta pre všetky e-maily, súbory a fotografie nie je vyslovene veľa Zdroj: Redakcia

Premažte Disk

Zrejme najjednoduchším riešením bude upratovanie priamo na Disku Google. Ide o „čistokrvnú“ cloudovú službu, s veľkou pravdepodobnosťou tam teda nájdete uložené veľké mediálne súbory, prípadne zálohy starých dokumentov a podobne. Ako prvé preto odporúčame navštíviť stránky Google Disku a vymazať všetko, čo už nepotrebujete.

Dodajme ale, že prezentácie, dokumenty či tabuľky vytvorené rovnomennými nástrojmi od Googlu vymazávať nemusíte. Spoločnosť totiž tvrdí, že tieto súbory sa do využitého miesta nezarátavajú.

Pre zjednodušenie môžete súbory zoradiť od najväčších po najmenšie. Intuitívny spôsob, teda ťuknutie na hlavičku stĺpca s veľkosťou súborov, však fungovať nebude. Ale dá sa to inak. V spodnej časti ľavého panelu musíte kliknúť na text popisujúci využitie dostupného miesta („Využíva sa X GB z Y GB“). Zobrazí sa zoznam súborov zoradených práve podľa veľkosti.

Upratovanie v e-mailoch

Častým „žrútom“ voľného miesta sú e-mailové správy, predovšetkým ich prílohy. K postupnému preklikávaniu stoviek stránok v Gmaili ale existuje pohodlnejšia alternatíva, ako mazať e-maily. Stačí si vyfiltrovať typ, ktorý vás zaujíma:

 • Iba priveľké správy: Do vyhľadávacieho poľa napíšte „in:anywhere has:attachment size:5m“. Týmto si sprístupníte všetky e-maily, ktoré majú prílohu aspoň s veľkosťou necelých 5 megabajtov. Číslo za „size“ vyjadruje presný minimálny počet bajtov e-mailu, aby sa našiel. Sériu núl ale v prípade väčších čísel môžete nahradiť skratkami, 5m („m“ ako milión, mega) tak predstavuje 5 000 000 bajtov.
 • Konkrétne súbory: Ak chcete vyhľadať konkrétne typy príloh, pridajte parameter ako „filename:zip“ (doplňte príponu želaného typu). Ak majú byť e-maily staršie ako rok, pridajte parameter „older_than:1y“ (2m funguje pre 2 mesiace, 10d pre desať dní a pod.).
 • Podľa odosielateľa: Odosielateľov špecifikujete značkou from:, napríklad v tvare „from:janko.mrkvička@nainternete.sk“. Podobne funguje aj triedenie podľa príjemcov, v tomto prípade je ale používané označenie „to:“.
 • Podľa predmetu: Podľa slov v predmete správy môžete vyhľadávať pridaním kľúčového slova za subject:, povedzme „subject:porada“.
 • Hľadajte všade: Aby boli prehľadávané všetky priečinky, službe prikážete kľúčom „in:anywhere“. Takáto voľba do výsledkov zahrnie aj e-maily z Koša a z priečinku so Spamom.
 • Pretrieďte výsledky: Vyhľadávať môžete aj podľa slov či značiek, ktoré e-mailová správa neobsahuje. Stačí pred parameter či kľúčové slovo pridať znak mínus, napríklad „-in:sent“.
 • Aj s prílohami z Disku: Google má dedikovaný operátor aj na zobrazenie e-mailových správ s prílohami z Disku. Stačí do vyhľadávača zadať „has:drive“. Rovnako to funguje s prílohami z iných kancelárskych aplikácií Googlu. Ako sme ale spomenuli na začiatku, tie sa do kvóty nerátajú.

E-maily môžete vymazať. Pozor, po prvom odstránení skončia len v koši – treba ho následne skontrolovať. Spolu s ním odporúčame vyprázdniť aj priečinok Spam. Ďalšie užitočné parametre vyhľadávania môžete nájsť na tejto adrese.

Vďaka špeciálnym značkám môžete rýchlo vyfiltrovať e-maily, ktoré už nepotrebujete a zároveň zaberajú veľa miesta fotogaléria / 3
Vďaka špeciálnym značkám môžete rýchlo vyfiltrovať e-maily, ktoré už nepotrebujete a zároveň zaberajú veľa miesta Zdroj: Redakcia

Pozor na fotografie

Ak patríte medzi používateľov služby Fotky Google, je dobré dať si pozor na jedno konkrétne nastavenie. Mobilná aplikácia síce zachytené fotografie zálohuje na Disk Google automaticky, môže tak ale robiť dvoma spôsobmi. Buď prejdú fotky kompresiou a ich veľkosť sa do vašej kvóty nezaráta, alebo ich budete nahrávať v pôvodnej kvalite a každá snímka vám z voľného miesta v cloude „odkrojí“ malý kúsok.

V mobilnej aplikácii Fotky Google nájdete voľbu po ťuknutí na položku Nastavenia, v kategórii Zálohovanie a synchronizácia pod názvom Veľkosť nahrávaných fotiek.

Výnimkou sú v tomto prípade smartfóny Pixel a Pixel XL od Googlu. Z tých sú totiž fotografie nahrávané v pôvodnej kvalite, no miesto na Disku nezaberajú.

Ak ste kompresiu doteraz aktivovanú nemali, miesto môžete uvoľniť aj pretriedením vašej knižnice fotografií. V službe môžete vyhľadávať snímky napríklad aj podľa nasledujúcich detailov:

 • miesta, kde boli zachytené („Bratislava“, „Žilina“),
 • času vo formáte rok-mesiac-deň („2016-12-25“) alebo mesiac rok („september 2017“),
 • označených ľudí,
 • vyobrazených vecí („auto“, „pes“, „dom“),
 • zariadenia, na ktorom boli zachytené („Nexus 5X“, „iPhone 6“)
 • a v neposlednom rade možno výrazom „#videos“ vyfiltrovať aj videá. Ďalšie voľby vyhľadávania zhrnul napríklad bloger John Nousis

Fotky Google umožňujú filtrovanie od najzákladnejších parametrov, ako je čas či miesto, až po vyhľadávanie podľa zachytených predmetov fotogaléria / 3
Fotky Google umožňujú filtrovanie od najzákladnejších parametrov, ako je čas či miesto, až po vyhľadávanie podľa zachytených predmetov Zdroj: Redakcia

Stále málo? Bude lepšie si priplatiť

V prípade, že aj po upratovaní je váš Disk Google stále preplnený, máme už iba posledné riešenie – rozšírenie úložného priestoru. Najmenší platený balík má veľkosť 100 GB a stojí 1,99 eura mesačne, respektíve 19,99 eura pri platbe raz za rok.

Ďalšie možnosti siahajú od 1 TB až po rovných 30 TB úložiska, cena predplatného pochopiteľne rastie tiež.

Pri podobne vysokých nárokoch preto môžete zvážiť aj alternatívne riešenia. Napríklad zaobstaranie si externého pevného disku a export údajov naň. Zostanú vám tak digitálne kópie všetkých dokumentov či e-mailov, pričom z cloudového úložiska ich budete môcť vymazať a uvoľniť miesto pre nové.

Na článku spolupracoval Filip Hanker

Diskusia 33 Príspevkov